.: طب سنتی ترنج :.
گیاهان دارویی و درمانی ترنج
درباره وبلاگ


گیاهان دارویی و درمانی ترنج

مدیر وبلاگ : محمدرضا نصراللهی
چهارشنبه 22 مرداد 1393 :: نویسنده : محمدرضا نصراللهی

گیاه هزارخاصیت

طبع برگ؛سردوتر(ضد صفرا وسودا)

طبع ریشه؛گرم وتر

مصلح؛شاهتره،رازیانه،عسل،سرکه انگبین،فلوس

گیاهی است علفی که ساقه آن به اندازه نیم تا یک متر می رسد.گلهای آبی رنگ وبرگهای آن از یک طرف کرکدار است،کاسنی بطور وحشی تقریبا در اغلب مناطق ایران می روید در دامنه های البرز،راه قزوین رشت،لاهیجان،اطراف تهران،ارومیه،فارس،بلوچستان،آبادان وخراسان انتشار دارد.به صورت خودرو در باغها وچمنزارها ولب جویهای آب ودر تمام مناطق معتدل دنیا می روید.

کاسنی گیاهی است بوته ای که تمام قسمتهای گیاه،بذر،ریشه،ساقه وبرگ آن خاصیت درمانی دارد.کاسنی گیاه هزارخاصیت است ودر مورد آن احادیث وروایات فراوانی وجود دارد،کاسنی خاصیت های بسیار زیاد وگاه متضاد دارد به همین علت آن را مرکب القوی هم می نامند،در واقع جز گیاهان با دو طبع متفاوت است یعنی در جائی گرمی ودر جائی سردی نشان می دهد.

بطور کلی خاصیتهای درمانی کاسنی عبارتند از؛

تصفیه خون،پاک کننده اخلاط خونی،مقوی،خونساز،خنک کننده،صفرابر،ملین،قابض،قاعده آور،مقوی،ضدنزله،تقویت مغز کم کننده صفرا وسودا از مغز،درمان واریس،رفع التهابات گوارشی،درمان بی اشتهائی،اشتهاآور،خنک کننده معده وروده  رفع استسقا گرم،رفع عطش،رفع بلغم معده،ضداستفراغ،تقویت کبد،درمان هیجان صفرا،رفع انسدادهای کبدی،درمان یرقان،رفع ورم کیسه صفرا،رفع سنگ کیسه صفرا،تقویت کلیه،ضد التهاب کلیه،پاک کننده مجاری ادراری،رفع عفونت مجاری ادراری، رفع رسوبات مجاری ادراری،شکستن سنگ مثانه،رفع کمی دفع ادرار،رفع وجود خون در ادرار(هماچوری)،تقویت غدد،افزایش احتمال پسردارشدن،زیادکننده اسپرم،تسهیل زایمان،تقویت پوست خنک کننده پوستی،رفع بیماریهای مزمن پوستی(اگزما،پسوریا-  زیس،لیکن پلان،ویتیلیگویابرص،آکنه،سبوره و....)،رفع خارش پوستی،درمان بواسیر،ضد ورم مفاصل،تقویت مفاصل.

با این همه خاصیت بی جهت نیست که کاسنی را گیاه هزار خاصیت می گویند چرا که با دفع عامل بیماری کمک کننده خوبی به درمان وخود درمان گر مناسبی می باشد.

مضرات

هرگیاه به تناسب خواصی که دارد دارای یک سری مضرات نیزمی باشد که در صورت مصرف آن با مصلح ازعوارض آن کاسته می شود،مضرات آن عبارتند؛سرفه،استفراغ(بذر)،ازدیاد عرق،سنگ اکزالیک تولید می کند،

البته این مضرات گاها وخیلی کم دیده می شود.

احادیث وروایات در مورد کاسنی

کاسنی یک گیاه ویژه است وبه خاطر خواص بیشماری که دارد از طرف پیامبر(ص) وائمه(ع) تاکید فراوانی به مصرف آن شده است؛

پیامبرخدا(ص)فرمودند؛سبزی کاسنی برتر از همه سبزیهاست.

هیچ برگی از کاسنی وجود ندارد مگر آنکه قطره ای ازآب بهشت بر روی آن نبوده باشد.

امام علی(ع)؛سبزی کاسنی بخورید که هیچ صبحی نیست،مگر آنکه قطره ای از بهشت بر روی آن فرو افتد،چون خواستید آن را بخورید قطره های آب را ازرویش فرو متکانید.

امام صادق(ع)فرمودند؛خانواده هائی که زیاد کاسنی بخورند(چه مردوچه زن)فرزند پسردارمی شوند.

امام صادق(ع)؛کاسنی سبزی نیکوئی است زیرا هیچ برگی از آن نیست که قطره ای ازبهشت بر روی آن نیافتاده باشد،آن را بخورید وبه گاه خوردن متکانید،پدرم نهی فرمود از آنکه هنگام خوردن کاسنی رابتکانیم.

امام رضا(ع)فرمودند؛کاسنی درمان هزار درد است،هیچ دردی در درون آدمی زاده نیست مگراینکه کاسنی آن را درهم بکوبد.

 

-خوردن کاسنی درشب هنگام خواب وهمچنین در صبح ناشتا بهترازساعات دیگر شبانه روز است،هر چند که در ساعات دیگرنیز مفید است.

-مادرانی که درطول دوره حاملگی کاسنی بخورند،نوزادشان زیباترمی شود ضمن اینکه احتمال زردی نوزاد هم کمتر می گردد.

-جهت تسهیل زایمان حیوانات اهلی مثل گاو،درموقع زایمان  کاسنی به خوردشان می دهند.

-چون عرق کاسنی را از تمام قسمتهای گیاه وحتی از ریشه آن می گیرند لذا عرق آن دارای مزاج معتدل یا اصطلاحا مرکب القوی می باشد یعنی هم سرد است وهم گرم ودو گانه عمل می کند.

مرکب القوی به گیاهانی گفته می شود که دارای دو خاصیت مزاجی مخالف هستند ودر جای خود که لازم باشد خاصیت مورد لزوم را بروز می دهند مثل حنا،گل سرخ،کاسنی و...

مهمترین خواص کاسنی

مهمترین خواص کاسنی تصفیه کنندگی خون آن است وسپس خاصیت ضد صفرا وبعد ازآن خاصیت خنک کنندگی یا تب بری  آن وبقیه موارد به دنبال این سه خاصیت یاد شده قرار می گیرد.

مهمترین مکانیسم اثرکاسنی،خاصیت تصفیه کنندگی خون وخون سازی کاسنی می باشد لذا ازهمین رهگذرمی توان نتیجه گیری نمود که به منظورسروسامان دادن به وضعیت سلامت خون بایستی متناوبا کاسنی را میل نمائید شاید به همین دلیل نیزپراهمیت بوده باشد که ائمه اطهار(ع)تجویزمکررآنرا به مردم تبلیغ می کردند،زیرا خون می تواند منشا مهمی برای سلامتی ویا برعکس برای بیماری بوده باشد.توصیه می شود به منظورپاکسازی هر چه بیشتر خون از ترکیب کاسنی با صندل و رازیانه ونیزبه منظور خون سازی هر چه بیشتر آن از ترکیب کاسنی وعسل استفاده نمائید.هردو فرمول مطرح شده فوق برای افراد کم خون وکم خون ارثی بسیار مفید وکاربردی خواهد بود.

یکی از اعمال سنتی وشناخته شده کاسنی اثرات صفراآوری و صفرابری آن می باشد.فلوس در ترکیب با کاسنی هر دوی این حالات را تقویت وتشدید می نماید.دانستن این موضوع هنگامی اهمیت پیدا می کند که بیمار شما دچارزردی(یرقان)،هپاتیت وکبد چرب شده باشد وبدین وسیله شما مجبورشده باشید زیادی صفرا را از میان بردارید.فرمول شناخته شده دیگرترکیب خوراکی سکنجبین عسلی با کاسنی است که دقیقا همان خواص ضد صفرایی یاد شده رادارد.

 

 

نوع مطلب : خواص گیاهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 7 اسفند 1398 02:01 ق.ظ
drug rehabs in vermont inpatient rehab medicaid http://www.inpatient-alcohol-rehab-virginia.drugrehabssr.com drug rehab advisor reviews drug rehab raleigh
یکشنبه 9 اسفند 1394 01:22 ق.ظ
سلام ایا مصرف عرق کاسنی در روشن شدن و رفع کک و مک پوست هم اثر دارد؟سوال دوم ایا راهکاری برای از بین بردن خال صورت وجود دارد؟اگر بله لطف کنید کامل توضیح بدید ممنون.
محمدرضا نصراللهی سلام،هر چه کبد بهتر کار کند وسالم تر باشد اولین جائی که نشان می دهد پوست بخصوص پوست صورت است وکاسنی بهترین دارو برای تقویت وپاکسازی کبد است. خال را می توان با روشهای جدید برداشت.
سه شنبه 4 اسفند 1394 01:53 ق.ظ
با سلام لطف کنید راهکاری برای از بین بردن و یا کاهش چین و چروک صورت بویژه دور چشم ارائه بدید.من 29ساله هستم دور چشمم چروک میشه مخصوصا موقع خندیدن.ایا استفاده از روغن بنفشه تاثیر گذار هست؟ممنون میشم ازتون
محمدرضا نصراللهی سلام،یکی از بهترین ماسکها برای جلوگیری از چروک پوست وایجاد کشیدگی در آن ترکیبی از روغن زیتون خوراکی خالص با عسل است که بصورت ماسک باید بر روی پوست بمالید وماساژ دهید.
جمعه 25 اردیبهشت 1394 12:47 ب.ظ
سلام. اگر علت جوشهای صورت وبدن کبد چرب یامشکل صفرا باشه آیا خوردن عرق کاسنی موثره؟لطفا راهنمایی کنید.ممنون
محمدرضا نصراللهی سلام،یکی از علتهای اصلی جوش چه صورت یا بدن صفرا زیاد وگرم بودن کبد،کم کار بودن،تنبلی کبد و... است بنابراین رعایت خوراکهای مفید ومضر صفرا و کبد واستفاده از عرق کاسنی و شاهتره توام با هم جهت درمان جوش بسیار مفید است.
شنبه 29 فروردین 1394 12:08 ق.ظ
سلام میشه ازتون خواهش کنم یه داروی گیاهی برای درمان پسوریازیس یا همون صدف بهم معرفی کنید من پشت سرم هستش دکتر رفتم ولی بعد یه مدت دوباره بیماریم برگشت
محمدرضا نصراللهیاین بیماری با اصلاح مزاج ومراجعه به پزشک طب سنتی براحتی درمان می شود برای اینکار به سایت دکتر روازاده ومطب ایشان مراجعه کنید.
پنجشنبه 23 بهمن 1393 08:38 ق.ظ
با سلام و درود و احترام
برای تقویت لیگامین ها و تاندونهای ناحیه مچهای دست و پا علاوه بر ورزشهای خاص داروی مالیدنی یا چیزی مشابه وجود دارد؟
محمدرضا نصراللهی سلام،از موادی که ژلاتین تولید می کنند مثل پای مرغ،پاچه گوسفند،پودر ژلاتین وژله،کپسول امگا 3،پاستیل می توانید استفاده کنید.
پنجشنبه 13 آذر 1393 08:08 ب.ظ
سلام لطفا یه درمان صد در صد برای از بین رفتن کک ومک صورت بگین ...کک و مک ها از 15 سالگی ایجاد شدن خیلی از وجودشون در عذابم کمکم کنین ...جواب رو تو وبلاگم بذارین لطفا
محمدرضا نصراللهیسلام،متاسفانه برای کک ومک درمان قطعی وجود ندارد اما شما با انجام کارهائی می توانید آنها را کم نمائید.یکی از این راهها استفاده از ترکیب پودر دارچین وعسل به عنوان ماسک است که دکتر ابوالحبیب روی آن تاکید زیادی دارد ضمن اینکه با استفاده از کرم ضد آفتاب به صورت روزانه می توانید از زیاد شدن آنها جلوگیری کنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو