.: طب سنتی ترنج :. گیاهان دارویی و درمانی ترنج tag:http://giahantorang.mihanblog.com 2020-04-01T17:34:30+01:00 mihanblog.com چهل گیاه چربی خون 2019-02-28T20:34:55+01:00 2019-02-28T20:34:55+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/130 محمدرضا نصراللهی علائم بالا بودن چربی خون و غلظت خونخواب رفتن دست وپا ، گز گز شدن نوک انگشتان ، سر گیجه ، سنگینی سر، سنگینی بدن ، داغی کف پا ، درد مچ پا ، درد شصت پا ، بی حسینوک انگشتان دست وپااین داروخاصیت منضج ( پزنده ، حل کننده )  داشته و به همین خاطر کلیه رسوبات درون رگها را حل نمود علائم بالا بودن چربی خون و غلظت خون

خواب رفتن دست وپا ، گز گز شدن نوک انگشتان ، سر گیجه ، سنگینی سر، سنگینی بدن ، داغی کف پا ، درد مچ پا ، درد شصت پا ، بی حسینوک انگشتان دست وپا

این داروخاصیت منضج ( پزنده ، حل کننده )  داشته و به همین خاطر کلیه رسوبات درون رگها را حل نموده ، خون را پاکسازی و رقیق مینماید و باعث کاهش اخلاط سودا و صفرا می گردد.

ترکیبات اصلی ومهم این دارو خاصیت تنظیم کنندگی فشار خون بخصوص فشار خون قلبی و عروقی و کاهش اورام بدن را نیز دارد.

با توجه به ترکیبات خاص این دارو پاکسازی دستگاه گوارش یکی از عملکردهای مفید این دارو می باشد که در کوتاه ترین زمان یبوست رادرمان می کند.

به خاطر ترکیب چند گیاهی این دارو که از نظر مزاجی سردی و گرمی و تری و خشکی را دارا می باشد مزاج این دارو متعادل می باشد وهمهافراد می توانند از این دارو استفاده می کنند.

جهت اطلاعات بیشتر روی ادامه مطلب کلیک کنید

]]>
درمان قطعی شپش سر 2016-12-20T09:48:32+01:00 2016-12-20T09:48:32+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/127 محمدرضا نصراللهی امروزه علیرغم پیشرفت علم پزشکی درمان شپش سریکی ازمشکلات خانوادهها ی دارای فرزند کوچک مدرسه ای بخصوص دختران دبستانی است. برای درمان شپش سرپزشکان شامپوهائی را تجویز می کنند که آن هم فقط هفته ای دو بار قابل استفاده است،یعنی مصرف بیش از حد آن برای موها مضراست. طب سنتی عموما راههای مناسب وبی خطررا برای درمان هر بیماری دارد.یک راه ساده وموثر برای درمان شپش سراستفاده ازاسفند وآویشن می باشد.   طرز تهیه دارو به نسبت یک به هفت از آویشن واسفند را با هم ترکیب نمائید(مثلا ده گرم آو امروزه علیرغم پیشرفت علم پزشکی درمان شپش سریکی ازمشکلات خانوادهها ی دارای فرزند کوچک مدرسه ای بخصوص دختران دبستانی است.

برای درمان شپش سرپزشکان شامپوهائی را تجویز می کنند که آن هم فقط هفته ای دو بار قابل استفاده است،یعنی مصرف بیش از حد آن برای موها مضراست.

طب سنتی عموما راههای مناسب وبی خطررا برای درمان هر بیماری دارد.یک راه ساده وموثر برای درمان شپش سراستفاده ازاسفند وآویشن می باشد.

 

طرز تهیه دارو

به نسبت یک به هفت از آویشن واسفند را با هم ترکیب نمائید(مثلا ده گرم آویشن وهفتاد گرم اسفند) سپس ترکیب حاصل را کاملا آسیاب نموده تا خوب نرم گردد.از این ترکیب به دو شکل می توان استفاده نمود.

1-  مقدار2 تا 3 قاشق غذاخوری از آن را با مقداری سرکه طبیعی وآب خمیر نموده و به مدت 1ساعت بر روی سر وموها قرار دهید،بهتر است بر روی سر روسری یا پلاستیک بکشید یا از کلاه مخصوص رنگ مو استفاده نماییدوبعد از آن در حمام کاملا بشوئید.(روزی یکبار)

2-  مقدار2تا3قاشق آن را با 3 لیوان آب به مدت 10 دقیقه جوشانده سپس صاف نموده واین محلول را بر روی سر وموها ماساژدهید وتا زمان خشک شدن صبر نمایید.(روزی یکبار)

3-  برای گرفتن نتیجه بهترروزی یکبار موها را با سرکه طبیعی ماساژدهید وبعد ازده دقیقه بشوئید.

4-  حرارت زیاد وگرمی باعث از بین رفتن تخم شپش می شود،روزانه از سشوار یا اطوی مو استفاده کنید.

5-  موها را با شانه چوبی بسیار ریز شانه کنید.

تذکر؛موهای فرزند دلبندتان را به هیچ عنوان کوتاه نکنید واز ته نزنید چرا که هیچ تاثیری دردرمان ندارد.

 

حقایقی در مورد شامپوهای ضد شپش

دو نوع شامپوی ضد شپش سر موجود در بازار هر دو از ترکیباتی درست شده اند که به عنوان سموم از بین برنده حشرات نظیرسوسک ومورچه استفاده می شود،ماده موثره این دو شامپویکی دی فنوترین است که جز حشره کشها می باشد ودیگری پرمترین که آن هم جزسم پایه از بین برنده حشرات می باشد،به همین علت مصرف روزانه این دو شامپو توصیه نمی شود وفقط بعد از هفت روز می توان استفاده کرد.جالب است در مورد عوارض احتمالی یکی از شامپوها چیزی ننوشته ودیگری خارش،سوزش،قرمزی،ادم(ورم)،بی حسی را از عوارض این شامپو می داند که همه نشاندهنده مسمومیت پوست وبعد هم شخص است.

این مطلب در پاییز95 نوشته شده،درست چند ماه قبل مادری که دوفرزندش شپش سر داشتند با استفاده ازسم آفات کشاورزی سر هر دو فرزند خود را می شوید که بعد از ساعتی باعث به کما رفتن هر دو می شود که متاسفانه بعد از چند روز یکی از آنها فوت می کند،آیا داشتن شپش سربهتر ازفوت با این مواد نیست؟ وچرا یک شامپو باید این همه عوارض داشته باشد.

نکته مهم؛آویشن واسفند هیچ کدام عوارضی ندارند،آویشن با تسریع گردش خون موضعی باعث خون رسانی بیشتر به پیاز مو شده وتقویت کننده است.اسفند هم با خاصیت ضد میکروب خود باعث از بین رفتن قارچها و میکروبهای پوست ومو شده وتقویت کننده پیاز مو می باشد.

                                           والسلام

]]>
چرافرزندم کم اشتهاست 2015-07-22T14:33:42+01:00 2015-07-22T14:33:42+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/125 محمدرضا نصراللهی این سئوال بسیاری ازوالدین است،چرا فرزندشان اشتهائی به غذا ندارد وچگونه می توان اشتهای کودک به غذا را افزایش داد.برای پاسخ به این سئوال ابتدا باید شناختی ازمزاجها داشته باشیـد چرا که طب سنتی درمان هربیماری ویا مشکلی را بر پایه اصلاح مزاج می داند ودراین موردهم شناخت واصلاح مزاج مهمترین راه برای افزایش اشتها وبهتر شدن رشد کودکانمان است. پس اول با مطالعه این قسمت وآشنائی بامزاجها ونقش آنها درشکل گیـری خصوصیـات بدنی به فهم بهترمطلب خواهید رسید. چهارنوع مزاج مرکب داریم که شامل؛دم یا دمو

این سئوال بسیاری ازوالدین است،چرا فرزندشان اشتهائی به غذا ندارد وچگونه می توان اشتهای کودک به غذا را افزایش داد.برای پاسخ به این سئوال ابتدا باید شناختی ازمزاجها داشته باشیـد چرا که طب سنتی درمان هربیماری ویا مشکلی را بر پایه اصلاح مزاج می داند ودراین موردهم شناخت واصلاح مزاج مهمترین راه برای افزایش اشتها وبهتر شدن رشد کودکانمان است.

پس اول با مطالعه این قسمت وآشنائی بامزاجها ونقش آنها درشکل گیـری خصوصیـات بدنی به فهم بهترمطلب خواهید رسید.

چهارنوع مزاج مرکب داریم که شامل؛دم یا دموی مزاج که مزاج گرم وتر است وبه آن مزاج بهاری می گویند.

صفرا یا صفراوی مزاج که مزاج گرم وخشک است  وبه آن مزاج تابستانی می گویند.

سودا یا سوداوی مزاج که سرد وخشک است وبه آن مزاج پاییزی می گویند.

بلغم یا بلغمی مزاج که سرد وتراست و به آن مزاج زمستانی می گویند.

هرکدام ازاین مزاجها در انسان باعث خصوصیت هائی می شود؛قد،وزن،رنگ پوست،سردی،گرمی،خشکی،تری شادی،غم،سرخوشی،افسردگـی،اشتهـای زیـاد،اشتهـای کم،  یبـوست،پرخاشگــری،آرام بودن،خـواب خـوب،خـواب بد،تیزهوشی،کندذهنی وتمام چیزهائی که ما در فرد فرد انسانها می بینیم همه وهمه به خاطرمزاجهاست.

حالااین سئوال مطرح است که مزاجها چگونه شکل می گیرد؛ - وراثت   - محیط زیست   - تغذیه     مواردی هستند که بر روی مزاجها اثر گذارهستند وباعث ایجاد ویا تغییر مزاج می شوند.

از سه مورد یاد شده مورد اول قابل تغییر نیست واز پدر ومادر به ارث می رسند.مورد دوم هم معمولا با زندگی فرد در منطقه ای خاص به فرد تحمیل می شود مثلا یک فرد ساکن در شمال کشور که آب وهوای سرد وتردارد   بیشتر مستعد بلغمی مزاج شدن(سرد وتر)است وفردی که درمنطقه مرکزی وکویری زندگی می کند مستعد صفراوی شدن(گرم وخشک) شدن است.(البته عمومیت ندارد)

مورد سوم خوردنیها وآشامیدنیهاست در واقع تغذیه که می توان گفت مهمترین وبیشترین اثر را بر روی مزاج دارد وهمین رفتارغذائی ما باعث ایجاد ویا تغییرمزاج فرد می شود،درواقع می توان با رعایت خوراکها ونوشیدنیها ورعایت بایدها ونبایدها در این زمینه مزاج را اصلاح کرد وباعث تغییرات در خصوصیات بدنی فردازجمله اشتهای آن شد.

دربحث کاهش یا افزایش اشتها بیشتربا دو مزاج دموی که گرم وتر است ومزاج سوداوی که سردو خشک است سروکار داریم.اما قبل از آشنائی با این دو مزاج وخصوصیات آن باید گفت که هر سنی مزاج خاص خود رادارد.

    مزاج سنی افراد

ازتولد تا نوجوانی فرد مزاج دموی دارد یعنی گرم وتر است،ازنوجوانی تا میانسالی (40سالگی)فرد صفراوی مزاج است یعنی گرم وخشک.از میانسالی تا سالمندی   (60سالگی)فرد سوداوی مزاج است یعنی سرد وخشک وازسالمندی تا پایان عمرفرد بلغمی مزاج است یعنی سرد وترکه البته به تری آن رطوبت فضلیه می گویند یعنی رطوبتی اضافه که در این سن افراد می گیرند وباید در مصرف خوراکهای رطوبت داروبه خصوص ترشیجات دقت کنند که باعث افزایش دردهای عضلانی وناراحتیهای عصبی می شود.البته مزاج سنی هم باتوجه به آنچه گفتیم ودر واقع بحث اصلی ماست نمی تواند ثابت باشد وافراد در سنین مختلف می توانند مزاج متفاوت داشته باشند.

برای فهم بهتربحث ابتدا باید دو مزاج اصلی درگیر در اشتها را کاملا بشناسیم؛

1 – مزاج دم یا دموی مزاج که گرم وتر است؛سن دم از تولد شروع وتا نوجوانی ادامه دارد،این افراد بدنی گرم با رطوبت دارند ومعمولا زیاد عرق می کنند(کودکانی که در خواب هم عرق می کنند)چهره این افراد سرخ وسفید است،بدنی گوشتی دارند،خوش اندام،خوش اخلاق،خوش خوراک وبذله گو هستند ودرهرمجلسی باشند جلسه را گرم می کنند.انسانهای جسور وشجاعی هستند وسعی در رهبری گروه دارند ومعمولا هم به درستی این کار را انجام می دهند.معمولا گروه خونی آنها(o)می باشد.

استخوانبندی خوبی دارندودر بزرگسالی اندام ورزیده، قدهای بلند وبدنی ورزشکاری دارند.خواب آنها خوب است اگرچه تحمل کم خوابی راهم دارند،سنگینی سردارند وقلیان وجوشش خون آنها زیاد است وبه همین علت گاهی اوقات از لثه وبینی آنها خود به خود یا با کوچکترین تحریکی خون جاری می شود.

تمایل به خوردن شیرینی وگوشت دارند ومزه دهانشان اغلب شیرین است،نبض کامل وپر دارند،عروق بدنشان بازومشخص است،افرادی صبوروآرام هستند وکمتر عصبانی می شوند اما هنگام عصبانیت خیلی جوش می آورند ودر انتها و اصل مطلب باید گفت به خاطرگرمی وتری مزاج که دارند معده گرم ودارای رطوبت کافی دارند وهمه نوع غذا را به راحتی معده آنها هضم می کند.

یک نکته مهم که در مورد دمویها باید گفت این است که به علت جوشش وقلیان خون که دارند در معرض سکته می باشند وبه همین علت حجامت برای آنها به نسبت دیگر مزاجها بیشتر سفارش شده است.

2- مزاج سودا یا سوداوی که سرد وخشک است؛این مزاج ازمیانسالی شروع وتا سالمندی ادامه دارد،این افراد بدنی سرد وخشک دارند،عرق نمی کنند،چهره آنها سبزه تا سیاه است،بدنی لاغر وخشک،استخوانبدی جمع وجور وکوچک با قدی کوتاه دارند.

خود خورو افسرده هستند ودرخود فرو می روند(گوشه گیر)،خواب خوبی ندارند و خواب بد زیاد می بینند(سقوط ازبلندی،تصادف،نزاع،فوت اطرافیان و...)افرادی ترسو هستند،گروه خونی آنها اغلب (A)می باشد.

به علت خشکی مزاج کم خونی ویبوست دارند و همین یبوست(مادربیماریها) هم سودا و ناراحتیهای عصبی را درآنها افزایش می دهد.وسواس خود بزرگ بینی دارند،در کارها منظم ومرتب ودقیق وثابت قدم هستند(وسواس کاری دارند)،دور اندیش ومحاسبه گر هستند،رمانتیک اند،شاعر،نقاش یا سیاستمدارمی شوند واگرنشدند حتما تیک های عصبی دارند.

فصل پاییز برایشان بدترین فصل است،فصل افزایش سردی وخشکی وافزایش سودا،مثل خاک سردوخشک هستند،مزه دهانشان شوراست ورنگ زبانشان اغلب سیاه است،ادرار تیره ومدفوع قیرمانند دارند.

به علت خشکی مزاج که دارند خشک مغزوکله شق،یکدنده ولجباز هستند وهمین خشکی بدن باعث خشکی معده وروده(یبوست) می شود،خشکی معده باعث  کمی اشتهایشان می گردد.

نتیجه؛چه باید کرد؟

اگرچه سن سودا ازمیانسالی تا سالمندی است اما چون تغذیه وژنتیک تاثیر مهمی برآدمی دارد ممکن است کودک ازپدر ومادریا ازخوراک خود سودا رابگیرد.دو کودک لاغروسبزه وسرد وکودک هیکل دار وسرخ وسفید وگرم رابا هم مقایسه کنید،پدرو مادرو وضعیت تغذیه آنها را بررسی کنید تا متوجه این موضوع شوید.پس تغییر مزاج در هر سنی ممکن است.

فرق معده کودک دموی با معده کودک سوداوی مثل دو کوره است که یکی گرم است ودیگری سرد،در کوره گرم شما هر نوع فلزهر چند سخت باشد را قرار دهید به راحتی ذوب می شود اما در کوره سرد جان آدم به لب می رسد تا فلز ذوب شده وآماده کار شود.

پس باید بدانید که سردی وگرمی معده،تری وخشکی معده نقش بسیارمهمی دراشتها دارد که آن هم به مزاج کودک  بستگی دارد.حالا این پرسش مطرح می شود که چه باید کرد؟ژنتیک که تغییر نمی کنداما تغذیه را می توان تغییر داد،چه چیزی باعث افزایش وکاهش سردی وخشکی وچه  چیزی باعث افزایش وکاهش گرمی وتری می شود.

خوراکهای مفید ومضر سودا(افزایش وکاهش سردی وخشکی)

برای یک فرد سرد مزاج بدترین چیزترشیجات است، مصرف سرخ کردنی معده را سرد وخشک می کند، چیپس وپفک ونوشابه اشتها را ازبین می برد.چای به خصوص چای شیرین،گوشت گاووگوساله،بستنی،آب یخ،  نوشمک،یخمک وهر چیزی که معده را به شدت به سمت سردی می برد،باعث سردی وخشکی معده می شود.

بادمجان،عدس،خوراکهای شورمثل خیار شور،پنیرشور و هرچیزی که که شوری زیادی دارد.شیرینی جات قنادی و مصنوعی،کنـسروها،آبلیـمو،آبغـوره،سرکـه،مـاست ودوغ،   خوردن مایعات بخصوص مایعات سرد همراه با غذا، مـاهی،برنج سفید،سس،رب،سوسیـس وکالباس،پیتزا،قهوه، نسکافه،تمامی این خوراکها معده را سرد وخشک می کند

سودا را بالا می برد واز یک کودک دموی مزاج یک کودک سوداوی مزاج می سازد وباعث کاهش اشتها وتمام خصایصی که در مورد سودا گفتیم می شود.حتی رفتن به مکانهائی که غم وغصه را زیاد می کند مثل قبرستان،بیمارستان ومجالس ختم باعث افزایش سودا می شود که در این مورد پدر ومادرباید حواسشان جمع باشد وکودک را به این مکانها نبرند.

 

برای اینکه مزاج این کودکان تغییر کند واشتها ورشدشان بهترشود چه باید کرد؟

علاوه بر موارد بالا که نباید کودک مصرف کند باید به کودک خوراکهای گرم وتر داد.غذاهای آبکی،آبگوشت،  آش،خورشتها با گوشت گوسفند،شیره انگور،شیره خرما، خاکشیر،انجیر،سیب درختی،سبزیجات،غلات جوانه زده (جوانه گندم،جوانه شبدر)،بذرهای ملین(خاکشیر،تخم شربتی،اسفرزه،بارهنگ)عسل،توت،زعفران،خرما،مویز، کشمش وبه طور کل شیرینی جات طبیعی....

بعد ازتغییررژیم غذائی کودک به مرور زمان که البته این مرور زمان،زمان براست ودر واقع باید گفت که باید همیشگی باشد خواهید دید که اشتهای کودک شما بیشتر  شده،رشدش بهترشده وخصوصیات بدنی واخلاقی بهتری هم خواهد داشت.         انشاالله

]]>
سه اصل مهم 2015-06-10T08:23:32+01:00 2015-06-10T08:23:32+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/124 محمدرضا نصراللهی سه چیزرا با احتیاط بردار؛قدم،قلم،قسم! سه چیزرا پاک نگهدار؛جسم،لباس،خیال! سه چیزرا بکاربگیر؛عقل،همت،صبر! ازسه چیزخود را نگهدار؛افسوس،فریاد، نفرین کردن! سه چیزرا آلوده مکن؛قلب،زبان وچشم! واما سه چیزرا هیچوقت و هیچگاه فراموش مکن؛خدا،مرگ ودوست خوب.

سه چیزرا با احتیاط بردار؛قدم،قلم،قسم!

سه چیزرا پاک نگهدار؛جسم،لباس،خیال!

سه چیزرا بکاربگیر؛عقل،همت،صبر!

ازسه چیزخود را نگهدار؛افسوس،فریاد،

نفرین کردن!

سه چیزرا آلوده مکن؛قلب،زبان وچشم!

واما سه چیزرا هیچوقت و هیچگاه فراموش

مکن؛خدا،مرگ ودوست خوب.

]]>
کاسنی 2014-08-13T19:27:03+01:00 2014-08-13T19:27:03+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/123 محمدرضا نصراللهی گیاه هزارخاصیت طبع برگ؛سردوتر(ضد صفرا وسودا) طبع ریشه؛گرم وتر مصلح؛شاهتره،رازیانه،عسل،سرکه انگبین،فلوس گیاهی است علفی که ساقه آن به اندازه نیم تا یک متر می رسد.گلهای آبی رنگ وبرگهای آن از یک طرف کرکدار است،کاسنی بطور وحشی تقریبا در اغلب مناطق ایران می روید در دامنه های البرز،راه قزوین رشت،لاهیجان،اطراف تهران،ارومیه،فارس،بلوچستان،آبادان وخراسان انتشار دارد.به صورت خودرو در باغها وچمنزارها ولب جویهای آب ودر تمام مناطق معتدل دنیا می روید. کاسنی گیاهی است بوته ای که تمام قسمتهای گیاه،بذر،ریشه،س گیاه هزارخاصیت

طبع برگ؛سردوتر(ضد صفرا وسودا)

طبع ریشه؛گرم وتر

مصلح؛شاهتره،رازیانه،عسل،سرکه انگبین،فلوس

گیاهی است علفی که ساقه آن به اندازه نیم تا یک متر می رسد.گلهای آبی رنگ وبرگهای آن از یک طرف کرکدار است،کاسنی بطور وحشی تقریبا در اغلب مناطق ایران می روید در دامنه های البرز،راه قزوین رشت،لاهیجان،اطراف تهران،ارومیه،فارس،بلوچستان،آبادان وخراسان انتشار دارد.به صورت خودرو در باغها وچمنزارها ولب جویهای آب ودر تمام مناطق معتدل دنیا می روید.

کاسنی گیاهی است بوته ای که تمام قسمتهای گیاه،بذر،ریشه،ساقه وبرگ آن خاصیت درمانی دارد.کاسنی گیاه هزارخاصیت است ودر مورد آن احادیث وروایات فراوانی وجود دارد،کاسنی خاصیت های بسیار زیاد وگاه متضاد دارد به همین علت آن را مرکب القوی هم می نامند،در واقع جز گیاهان با دو طبع متفاوت است یعنی در جائی گرمی ودر جائی سردی نشان می دهد.

بطور کلی خاصیتهای درمانی کاسنی عبارتند از؛

تصفیه خون،پاک کننده اخلاط خونی،مقوی،خونساز،خنک کننده،صفرابر،ملین،قابض،قاعده آور،مقوی،ضدنزله،تقویت مغز کم کننده صفرا وسودا از مغز،درمان واریس،رفع التهابات گوارشی،درمان بی اشتهائی،اشتهاآور،خنک کننده معده وروده  رفع استسقا گرم،رفع عطش،رفع بلغم معده،ضداستفراغ،تقویت کبد،درمان هیجان صفرا،رفع انسدادهای کبدی،درمان یرقان،رفع ورم کیسه صفرا،رفع سنگ کیسه صفرا،تقویت کلیه،ضد التهاب کلیه،پاک کننده مجاری ادراری،رفع عفونت مجاری ادراری، رفع رسوبات مجاری ادراری،شکستن سنگ مثانه،رفع کمی دفع ادرار،رفع وجود خون در ادرار(هماچوری)،تقویت غدد،افزایش احتمال پسردارشدن،زیادکننده اسپرم،تسهیل زایمان،تقویت پوست خنک کننده پوستی،رفع بیماریهای مزمن پوستی(اگزما،پسوریا-  زیس،لیکن پلان،ویتیلیگویابرص،آکنه،سبوره و....)،رفع خارش پوستی،درمان بواسیر،ضد ورم مفاصل،تقویت مفاصل.

با این همه خاصیت بی جهت نیست که کاسنی را گیاه هزار خاصیت می گویند چرا که با دفع عامل بیماری کمک کننده خوبی به درمان وخود درمان گر مناسبی می باشد.

مضرات

هرگیاه به تناسب خواصی که دارد دارای یک سری مضرات نیزمی باشد که در صورت مصرف آن با مصلح ازعوارض آن کاسته می شود،مضرات آن عبارتند؛سرفه،استفراغ(بذر)،ازدیاد عرق،سنگ اکزالیک تولید می کند،

البته این مضرات گاها وخیلی کم دیده می شود.

احادیث وروایات در مورد کاسنی

کاسنی یک گیاه ویژه است وبه خاطر خواص بیشماری که دارد از طرف پیامبر(ص) وائمه(ع) تاکید فراوانی به مصرف آن شده است؛

پیامبرخدا(ص)فرمودند؛سبزی کاسنی برتر از همه سبزیهاست.

هیچ برگی از کاسنی وجود ندارد مگر آنکه قطره ای ازآب بهشت بر روی آن نبوده باشد.

امام علی(ع)؛سبزی کاسنی بخورید که هیچ صبحی نیست،مگر آنکه قطره ای از بهشت بر روی آن فرو افتد،چون خواستید آن را بخورید قطره های آب را ازرویش فرو متکانید.

امام صادق(ع)فرمودند؛خانواده هائی که زیاد کاسنی بخورند(چه مردوچه زن)فرزند پسردارمی شوند.

امام صادق(ع)؛کاسنی سبزی نیکوئی است زیرا هیچ برگی از آن نیست که قطره ای ازبهشت بر روی آن نیافتاده باشد،آن را بخورید وبه گاه خوردن متکانید،پدرم نهی فرمود از آنکه هنگام خوردن کاسنی رابتکانیم.

امام رضا(ع)فرمودند؛کاسنی درمان هزار درد است،هیچ دردی در درون آدمی زاده نیست مگراینکه کاسنی آن را درهم بکوبد.

 

-خوردن کاسنی درشب هنگام خواب وهمچنین در صبح ناشتا بهترازساعات دیگر شبانه روز است،هر چند که در ساعات دیگرنیز مفید است.

-مادرانی که درطول دوره حاملگی کاسنی بخورند،نوزادشان زیباترمی شود ضمن اینکه احتمال زردی نوزاد هم کمتر می گردد.

-جهت تسهیل زایمان حیوانات اهلی مثل گاو،درموقع زایمان  کاسنی به خوردشان می دهند.

-چون عرق کاسنی را از تمام قسمتهای گیاه وحتی از ریشه آن می گیرند لذا عرق آن دارای مزاج معتدل یا اصطلاحا مرکب القوی می باشد یعنی هم سرد است وهم گرم ودو گانه عمل می کند.

مرکب القوی به گیاهانی گفته می شود که دارای دو خاصیت مزاجی مخالف هستند ودر جای خود که لازم باشد خاصیت مورد لزوم را بروز می دهند مثل حنا،گل سرخ،کاسنی و...

مهمترین خواص کاسنی

مهمترین خواص کاسنی تصفیه کنندگی خون آن است وسپس خاصیت ضد صفرا وبعد ازآن خاصیت خنک کنندگی یا تب بری  آن وبقیه موارد به دنبال این سه خاصیت یاد شده قرار می گیرد.

مهمترین مکانیسم اثرکاسنی،خاصیت تصفیه کنندگی خون وخون سازی کاسنی می باشد لذا ازهمین رهگذرمی توان نتیجه گیری نمود که به منظورسروسامان دادن به وضعیت سلامت خون بایستی متناوبا کاسنی را میل نمائید شاید به همین دلیل نیزپراهمیت بوده باشد که ائمه اطهار(ع)تجویزمکررآنرا به مردم تبلیغ می کردند،زیرا خون می تواند منشا مهمی برای سلامتی ویا برعکس برای بیماری بوده باشد.توصیه می شود به منظورپاکسازی هر چه بیشتر خون از ترکیب کاسنی با صندل و رازیانه ونیزبه منظور خون سازی هر چه بیشتر آن از ترکیب کاسنی وعسل استفاده نمائید.هردو فرمول مطرح شده فوق برای افراد کم خون وکم خون ارثی بسیار مفید وکاربردی خواهد بود.

یکی از اعمال سنتی وشناخته شده کاسنی اثرات صفراآوری و صفرابری آن می باشد.فلوس در ترکیب با کاسنی هر دوی این حالات را تقویت وتشدید می نماید.دانستن این موضوع هنگامی اهمیت پیدا می کند که بیمار شما دچارزردی(یرقان)،هپاتیت وکبد چرب شده باشد وبدین وسیله شما مجبورشده باشید زیادی صفرا را از میان بردارید.فرمول شناخته شده دیگرترکیب خوراکی سکنجبین عسلی با کاسنی است که دقیقا همان خواص ضد صفرایی یاد شده رادارد.

 

 

]]>
زالوی دوست داشتنی 2014-02-19T20:09:23+01:00 2014-02-19T20:09:23+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/122 محمدرضا نصراللهی خداوند متعال نعمتهای بی شماری را آفریده که بسیاری ازآنها از نظر ما کاربرد چندانی ندارد.بسیاری از مخلوقات عالم هستی مثل سوسک ومگس و.. از نظر ما ارزش واهمیتی ندارد ولی در صورتی که راجع به آنها تحقیق ومطالعه شود پی به ارزش وجودی آنها می بریم،یکی از این مخلوقات با ارزش زالوست. زالوها کرمهای آبی خاکی هستند که دوزیست می باشند،زالو قلب ندارد،دستگاه گردش خون از رگهائی تشکیل شده که درسرتاسربدن وجود دارد وبا ضربان خود خون را به جریان می اندازد،دریک زالو هم اندام تناسلی نر وهم اندام تناسلی ماده وجود دارد. خداوند متعال نعمتهای بی شماری را آفریده که بسیاری ازآنها از نظر ما کاربرد چندانی ندارد.بسیاری از مخلوقات عالم هستی مثل سوسک ومگس و.. از نظر ما ارزش واهمیتی ندارد ولی در صورتی که راجع به آنها تحقیق ومطالعه شود پی به ارزش وجودی آنها می بریم،یکی از این مخلوقات با ارزش زالوست.

زالوها کرمهای آبی خاکی هستند که دوزیست می باشند،زالو قلب ندارد،دستگاه گردش خون از رگهائی تشکیل شده که درسرتاسربدن وجود دارد وبا ضربان خود خون را به جریان می اندازد،دریک زالو هم اندام تناسلی نر وهم اندام تناسلی ماده وجود دارد.

فایده زالو چیست؟

زالو یک موجود خون خوار است،منتها وقتی به بدن طعمه می چسبد تمایل دارد رگی را که درآن دی اکسید کربن بیشتری وجود دارد انتخاب کند،در واقع زالو خون کثیف را می مکد واز آن تغذیه می کند.زالو انواع ورنگهای مختلفی دارد،حنائی تیره،قهوه ای تیره وزیتونی تیره که بیشتر زالوهای زیتونی تیره که دو خط سبززیتونی بر روی سردارند استفاده می شود،این زالوها بر روی بدنشان نقش جالبی دارند که وقتی براثر خون خواری بزرگ می شوند بیشتر مشخص می گردد ضمن اینکه در دوطرف بدن خودخطهای زیتونی ممتد دارند.

وقتی زالو برروی بدن فرد قرار می گیرد،برای اینکه بتواند به خون خواری خود ادامه دهد باید از لخته شدن خون فرد جلوگیری کند(با توجه به اینکه می دانیم وقتی قسمتی ازبدن موجود زنده خونریزی می کند،بدن هورمونهائی راترشح می کند وخون رالخته می کند واز ادامه خونریزی جلوگیری می کند)بنابراین زالو با ترشح هورمونی ضد انعقاد خون به نام هیرودین دربدن فرداز لخته شدن خون جلوگیری می کند.این هورمون توانائی زیادی درممانعت از انعقاد خون دارد بطوری که فقط چند قطره از بزاق دهان زالوقادر است مقدار زیادی خون را بصورت مایع نگه دارد ومانع ازانعقاد آن شود.

زالو درمانی از صدها سال قبل در خاورمیانه،مصر،ایران و..انجام می شده وطبق معمول تمام علوم که از شرق آمده زادگاه این علم هم از شرق است وغربیها طبق معمول آن را از شرق سرقت کرده وپر وبال داده اند وحالا برای ما فخر فروشی می کنند.

 

در اینجا به چند مورد ازخواص اعجاب آور زالو می پردازیم؛

1-زالو خون حاوی دی اکسید کربن که خون سودائی است را می مکد وباعث تسویه خون می شود.

2-خاصیت بسیار مهم زالو تزریق هورمون هیرودین که یک ماده ضد انعقاد خون است در بدن فرد می باشد که باعث باز شدن لخته ها ی خون در بدن فرد وجلوگیری از سکته های مغزی وقلبی می گردد.یکی دیگر از خواص هیرودین خاصیت بی حس گنندگی آن است،لذا دقایقی بعد ازچسبیدن به محل وترشح بزاق،موضع بی حس می شود واحساس سوزش حاصل از نیش زالو از بین می رود وفرد به راحتی وجود زالو وخون خواری آن را تحمل می کند.

3-در بزاق زالودو فاکتور مهم کمک کننده به رشد عصب وفاکتورکمک به رشد عروق خونی وجود دارد که می تواند باعث تسریع وتشدید گردش خون شده واز این نظربافت ناحیه مورد نظر بهتر وبیشتر از خون مشروب شود ودر واقع بهترتغذیه می شود،بنابراین درجراحیهای پلاستیک وزیبائی ویا درجراحیهائی که پیوند اعضا انجام شده ویا دررفع چین وچروک از زالواستفاده می شود ودر بسیاری از موارد نتیجه عالی گرفته شده است.

4-علاوه برآنچه که در مورد باز شدن لخته خون جهت جلوگیری از سکته های قلبی مغزی گفته شد،می توان اززالوجهت کمک به درمان این بیماران بعد از سکته وباز شدن احتمالی لخته ها در خون آنها کمک گرفت.

5-در مناطقی ازبدن مثل انگشتان ومناطقی که به عللی گانگرن شده اند ومتورم هستند ونشان از اختلال گردش خون وجود دارد،زالو اندازی باعث تسریع گردش خون آن می گردد.

6-افراد دیابتی که معمولا در پاها سردی ومورمور شدن و گزگزشدن دارند می توانند از خواص زالوبهره مند شده وتاثیر فوق العاده آن راببینند.

7-کسانیکه از درد ساق پا وپاشنه پا شکایت دارند،با زالو اندازی که باعث  تسریع گردش خون وگرم شدن این نواحی واز بین رفتن خلط سودا که یکی از عوامل درد است می توانند بهره مند شوند.

8-افرادی که دچار گرفتگی عروق کرنر هستند ویا با کمی فعالیت دچار درد در ناحیه قفسه سینه می شوند با چند مرتبه زالو اندازی هم درد قفسه سینه وهم تنگی نفسشان بهتر می شود.

9-افرادی که بدرنگی پوست دارند(در اصطلاح طب سنتی سودای سوخته یا سیاهی وسبزی پوست دارند)می توانند با زالو اندازی وکشیده شدن سودای خون رنگ پوست روشن تری داشته باشند.

10-در کسانی که آرتروز ودردهای مفصلی دارند،زالو اندازی وبه طبع آن افزایش گردش خون درمحل مورد نظروبا از بین رفتن سودای خون وخلط سودای جمع شده در بافت مورد نظر باعث کم شدن درد درآن نواحی می شود.

11-یکی از علتهای اسپاسم ودردهای عضلانی جمع شدن خلط سودا در محل گرفتگی واسپاسم است که با زالو اندازی واز بین رفتن خلط سودا اسپاسم وگرفتگی عضلانی درمان می شود.

12-در بیماری واریس که علت آن تخریب دریچه های لانه کبوتری ونابودی مویرگهای کوچک وتجمع آب میان بافتی در بین سلولها می باشد،زالو اندازی باعث افزایش مویرگها وحرکت خون در بین سلولها وکمک به ترمیم دریچه های لانه کبوتری شده وباعث کمتر شدن علائم بیماری می گردد.

زالو در درمان جراح کوچک نام گرفته،زالو می تواند با مکش خون های کثیف در زخم های نکروزه وهمچنین تزریق هپارین وهیرودین که از بزاق آن صورت می گیرد مشکلات عروق محیطی را برطرف سازد.

با توجه به موارد گفته شده باید از خداوند متعال به خاطر آفرینش زالوسپاس گذار باشیم(البته به خاطر تمامی نعمتهای خدا باید شکر گذاربود)ولی خلق زالو بدون شک یک خلقت ویژه برای انسان است تا ازبسیاری ازبیماریها جلوگیری کند. وآیا موجودی به فایده زالوبرای سلامتی انسان وجود دارد؟

به امید گسترش روز افزون طب سنتی،اسلامی در جامعه.

 

]]>
پسربچه ودرخت سیب 2014-02-04T21:01:40+01:00 2014-02-04T21:01:40+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/121 محمدرضا نصراللهی در زمانهای دور در گوشه یک باغ کوچک درخت سیب بزرگی بود که پرازسیب های درشت وقرمزرنگ بود.پسرکوچولوی صاحب باغ دوست داشت هرروزبیاید وبا این درخت بازی کند.اوازتنه درخت بالا می رفت،از سیب های آن می کند ومی خورد ودرزیرسایه خنک آن چرت می زد.پسرکوچولو این درخت راخیلی دوست داشت ودرخت هم ازاین که می دید یک دوست کوچولوی خوب دارد که هرروز با اوبازی می کند بی اندازه خوشحال بود. روزها گذشت،پسر کوچولو که کم کم بزرگ می شد،حالا دیگر کمتر به درخت مهربانش سر می زد.مدتی بعد یک روز پسر با چهره ای غمگین از آن طرف ها در زمانهای دور در گوشه یک باغ کوچک درخت سیب بزرگی بود که پرازسیب های درشت وقرمزرنگ بود.پسرکوچولوی صاحب باغ دوست داشت هرروزبیاید وبا این درخت بازی کند.اوازتنه درخت بالا می رفت،از سیب های آن می کند ومی خورد ودرزیرسایه خنک آن چرت می زد.پسرکوچولو این درخت راخیلی دوست داشت ودرخت هم ازاین که می دید یک دوست کوچولوی خوب دارد که هرروز با اوبازی می کند بی اندازه خوشحال بود.

روزها گذشت،پسر کوچولو که کم کم بزرگ می شد،حالا دیگر کمتر به درخت مهربانش سر می زد.مدتی بعد یک روز پسر با چهره ای غمگین از آن طرف ها رد می شد.

درخت پیرصدا زد؛هی پسر،بیا اینجا با من بازی کن.

پسر جواب داد؛من دیگر آنقدر کوچک نیستم که با درخت بازی کنم.من دلم اسباب بازی می خواهد وبرای اینکه بتوانم اسباب بازی بخرم به پول احتیاج دارم.

درخت گفت؛متاسفم،من پولی ندارم که به توبدهم.بعد کمی فکر کرد...آهان،می توانی سیب های مرا بکنی،آنها رادربازاربفروشی وبرای خریدن اسباب بازی پول به دست بیاوری.

پسر خیلی خوشحال شد.او همه سیب های درخت پیررا چید وبا شادی وهیجان از آنجا رفت.

پسربعد ازآن تا مدتها دیگر پیدایش نشد.درخت پیرقصه ما بازهم تنها وغمگین مانده بود.سالها بعد،یک روزپسر که حالا دیگر برای خودش مردی شده بود،از آنجا رد می شد.درخت یک بار دیگر با شادی فریاد زد؛هی،بیا با من بازی کن.

پسر جواب داد؛من برای بازی وقت ندارم،باید شب وروز کارکنم تا هزینه زندگی خانواده ام را تامین کنم.آنها به یک سر پناه نیاز دارند.باید هر طور شده خانه ای تهیه کنم، می توانی به من کمک کنی؟

درخت گفت؛متاسفم،من خانه ای ندارم که به تو بدهم... اما صبر کن،تو می توانی شاخه های مرا ببری وبا آنها خانه ای برای خانواده ات بسازی.

مرد تمام شاخه های درخت کهنسال را برید وبا خوشحالی از آنجا رفت.درخت از اینکه می دید مشکل مرد حل شده و خوشحال است،شاد بود،اما این بار هم مرد تا مدتها به آنجا بازنگشت وبازهم درخت تنها وغمگین مانده بود.

سالها بعد،در یک روز تابستانی درخت یک بار دیگر مرد را دید که ازآنجا می گذرد،درخت ذوق زده شد وفریاد زد بیا با من بازی کن.

مرد جواب داد؛من دیگر پیر شده ام خسته ام،دلم می خواهد قایقی داشته باشم وبا آن روی رودخانه سواری کنم واز نسیم رودخانه لذت ببرم، می توانی به من کمک کنی؟

درخت پیر گفت؛تنه مرا ببر وبا آن برای خودت قایقی بساز؛آن وقت می توانی تا هر جا که بخواهی قایق سواری کنی ولذت ببری.

مرد این کار راکرد، اوتنه درخت رابرید وبرای خودش قایقی ساخت تا بتواند با آن روی امواج رودخانه قایق سواری کند واز زندگی لذت ببرد.

سالها گذشت وباز هم از مرد خبری نبود، تا این که یک روز باز هم سرو کله مرد پیداشد.او حالا دیگرپیر وقد خمیده شده بود.ریشه درخت پیر گفت؛متاسفم پسرم،من دیگر چیزی ندارم که به تو بدهم.حتی یک سیب.

مرد گفت؛اشکالی ندارد،من هم دندان ندارم که به آن سیب گاز بزنم.ریشه گفت؛تنه ای ندارم که از آن بالا بروی.مرد پاسخ داد؛من دیگر برای این کارها خیلی پیر شده ام.

درخت در حالی که اشک در چشمهایش جمع شده بود گفت؛دیگر نمی توانم به تو چیزی بدهم.تنها چیزی که برایم باقی مانده ریشه های در حال خشکیدن من است.

مرد جواب داد؛من دیگر به چیزی احتیاج ندارم.تنها چیزی که می خواهم جائی است که بتوانم تکیه بدهم وکمی بخوابم.خسته ام از این روزگار.

درخت یکبار دیگر خوشحال شد...گفت؛بسیار خوب،ریشه های کهنسال من تکیه گاه خوبی است برای اینکه لم بدهی وبخوابی.بیا،کنار من بنشین واستراحت کن.

مرد نشت،...ودرخت خوشحال بود.اودرمیان اشکهایش لبخند می زد.

این داستانی است برای همه.درخت مثل پدر ومادرماست.وقتی کودک بودیم دوست داشتیم با بابا ومامان بازی کنیم.بزرگتر که شدیم کمتر به آنها سر می زدیم،وفقط وقتی به سراغ آنها می رفتیم که به چیزی احتیاج داشتیم،یا در جایی گرفتار شده بودیم.

هر چه بود پدر ومادرهمیشه هر کاری که از دستشان برمی آمد برای ما انجام می دادند.

فقط برای اینکه ما خوشحال باشیم.

شاید فکر کنید که این پسرچقدر خودخواه بود وچقدردرحق درخت پیر ومهربان جفا کرد.اما این همان کاریست که ما با والدین خود انجام می دهیم.ما فقط زمان گرفتاری هایمان به آنها سر می زنیم واز غم وغصه هایمان برایشان شکایت ودرددل می کنیم.از کارهایی که برایمان انجام می دهند قدردانی نمی کنیم تا وقتی که دیگر خیلی دیرشده است.امید که خداوند ما را به خاطر کوتاهی هایمان ببخشاید.این داستان را برای دوستان وآشنایان خود بازگو کنید وهمواره به پدر ومادرتان عشق بورزید.

]]>
بیش فعالی 2013-06-16T19:31:30+01:00 2013-06-16T19:31:30+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/119 محمدرضا نصراللهی   بیش فعالی بیماری شایع چند سال اخیراست،اگرچه بعضی ازپزشکان اعتقاد دارند که این بـیماری درقدیـم هم بوده ولـی کسی به آن توجهی نمی کرده وازبچه های شلوغ دیـروز به عنوان بیش فعال یاد می کنند اما حکمای طب سنتی اعتقاد دیگری دارند.بنا به اعتقاد حکمای طب سنتی بیش فعال به کسی گفته می شود که فعالیت زیاد دارد نه کسی که اختلالات رفتاری دارد،به نظر این حکما اینگونه افراد به علت اینکه مادرانشان دردوران بارداری ویتامین و قرص آهن مصرف کرده اند با اختلالات رفتاری به دنیا می آیند(موردی که در چند سال اخ  

بیش فعالی بیماری شایع چند سال اخیراست،اگرچه بعضی ازپزشکان اعتقاد دارند که این

بـیماری درقدیـم هم بوده ولـی کسی به آن توجهی نمی کرده وازبچه های شلوغ دیـروز به

عنوان بیش فعال یاد می کنند اما حکمای طب سنتی اعتقاد دیگری دارند.بنا به اعتقاد حکمای

طب سنتی بیش فعال به کسی گفته می شود که فعالیت زیاد دارد نه کسی که اختلالات رفتاری

دارد،به نظر این حکما اینگونه افراد به علت اینکه مادرانشان دردوران بارداری ویتامین و

قرص آهن مصرف کرده اند با اختلالات رفتاری به دنیا می آیند(موردی که در چند سال اخیر

با خوراندن ویتامین وقرص آهن دردوران بارداری به مادران باردارتحت عنوان کنترل

ماهیانه دوران بارداری انجام شده است)

برای اینکه فرق نگرش طب سنتی وطب نوین وراههای درمان این بیماری از دید هرروش را

متوجه شوید ابتدا این مطالب را بادقت بخوانید وسپس خودتان قضاوت کنید که کدام راه بهتر

سالم تر،کم ضررتروکم هزینه تراست.

این مطلب در تاریخ پنجم خرداد نوددو در روزنامه ایران به قلم خانم دکترفاطمه بیانفرروانشناس وعضوهیات علمی دانشگاه نوشته شده است

بیش فعالان در دروازه جنایت

آیا می دانید کودکان بیش فعالی که در کودکی درمان نشوند در بزرگسالی می توانند درگروه

مجرمان وجنایتکاران قرار گیرند؟

تحقیقات روانشناسان نشان می دهد کودکان بیش فعالی که درمان نمی شوند در بزرگسالی

دچاراختلال سلوک میشوند.اختلال بیش فعالی گاهی همراه با لجبازی وسلوک درکودک پدیدار

می شود وچنانچه این اختلالات درمان نشود کودکان بیش فعال ممکن است در بزرگسالی به

افراد ضد اجتماع تبدیل شوند وبد نیست بدانید که اکثرقتل ها وجنایت ها توسط همین افراد ضد

اجتماع به وقوع می پیوندد

این بیش فعالان درمان نشده چنانچه تشکیل خانواده بدهند وازدواج کنند دچارشکست می شوند

و نمی توانند زندگی موفقی داشته باشند.آنها معمولا یک یا چند بار متارکه می کنند وازدواج-

هایشان موفقیت آمیز نیست.این مساله خود به نا هنجاریهای اجتماعی دامن می زند ومشکلات

متعددی را بوجود می آورد که هرکدام ازآنها جامعه را درگیر می کند.

ازاین روتوصیه اکید می شود که بیش فعالان را درهمان دوران کودکی نزد روان شناس

ببرند وآنها رادرمان کنند

این اختلال شامل سه رده یا سه ویژگی است.1-فقدان توجه 2-بیش فعالی 3-تکانشگری که

درهر کدام از این موارد کودک دارای ویژگیها وعلایم خاصی است. بیش فعالی تا قبل از

سن هفت سالگی رخ می دهد وبرای آن که بتوان تشخیص بیش فعالی را داد،علائم باید شش

ماه دوام داشته باشد.اما تشخیص این علائم تا قبل ازهفت سالگی یعنی سن مدرسه رفتن کودک

بسیار مشکل است ومعمولا خود را پس ازرفتن به مدرسه نشان می دهد چرا که کودک در

مدرسه باید تابع قوانین ومقررات باشد واز اصول خاصی پیروی کند اما این کودکان نمی توا-

نند مطیع باشند از این روهمیشه با شکایت معلم روبرو هستند واولیای آنها همیشه برای کارها

ی فرزندشان واین که مدرسه را به هم می ریزند،احضار می شوند.

این کودکان مدام در سر جایشان حرکت می کنند ونمی توانند بی حرکت بنشینند،یکسره مزاحم

کار دیگران می شوند ونمی توانند آرام بودن آنها را هم ببینند وانرژی زیادی دارند به طوری

که با دیدن آنها فکر می کنید توسط یک موتور رانده می شوند.

کودکان بیش فعالی که در رده فقدان توجه قرار می گیرند دارای ویژگیهای دیگری نیزهستند

آنها انگار نمی شنوند اما این نشنیدن ناشی ازمشکلات شنوائی نیست بلکه به دلیل پرت بودن

حواس است .این کودکان هنگام خواندن از روی مطلبی دائم آن را گم می کنند وبسیار گیج

هستند اما این گیجی ناشی ازپائین بودن ضریب هوشی آنها نیست و به دلیل کم دقتی است

مثلا 8به علاوه3 را 8 منهای3 می بینند یا ب راپ می نویسند وبیشتر غلطهای آنها در درس

وکم شدن نمره هایشان ناشی از این بی دقتی است.

یک ویژگی دیگر بیش فعالان تکانشگری است وکودکانی که دراین رده جای می گیرند

نمی توانند منتظر نوبت بمانند وانتظار کشیدن برایشان بسیاردشواراست،مثلا وقتی به شهر

بازی می روند یا درپارک می خواهند سوار سرسره شوند نمی توانند درصف بایستند و

کلافه می شوند.

اشکالات درسی آنها هم بیشتر به همین دلیل است مثلا سئوال راتا آخر نخوانده جواب می دهند

یا اینکه ده سئوال دیگر درپشت برکه امتحان وجود دارد اما عجله آنها مانع ازآن شده که برگه

را برگردانند وسئوال ها راببینند.

بعضی از بچه ها دارای بیش فعالی مرکب هستند یعنی دو یا همه این ویژگیها را دارند و

برخی فقط در یک رده هستند اما اختلال کودکانی که دررده بیش فعالی از فقدان توجه هستند

ممکن است تا سالها تشخیص داده نشود وپنهان بماند زیرا همه فکر می کنند این کودک کم

هوش وکودن است اما درمان نشدن این اختلال وکشانده شدن آن به دوران بزرگسالی باعث

بی قراری ذهنی وبه هم ریختگی روان می شود.

بزرگسالانی که رانندگی های پرسرعت ودیوانه واردارند وبه قوانین احترام نمی گذارند ممکن

است همان بیش فعالانی باشند که درکودکی درمان نشدند واین رفتارها می تواند یک هشدار

باشد.ایجاد اختلال بیش فعالی می تواند دلایل زیادی داشته باشد که یکی از آنها اختلال ژنتیکی

است.مثلا پدر ومادریا بستگان درجه یک کودک ممکن است بیش فعال بوده اند اما درگذشته

هیچکس این مساله راجدی نمی گرفت همه ازاین که بچه ای شیطان و شلوغ داشته باشند

راضی بودند وآن را دلیل سلامت جسمی بچه می دانستند،بنابراین کسی نمی داند که مثلا پدر

یا دایی بچه بیش فعال بوده اند واین ژن از طریق آن ها به بچه منتقل می شود.اضطراب مادر

دردوران بارداری وشیردهی یا مسمومیت شیمیایی مادر درهنگام بارداری نیز می تواند باعث

ایجاد اختلال بیش فعالی در کودک شود، اما اگراین علائم را درکودکتان مشاهده کردید نگران

نشوید وفورا درباه اوقضاوت نکنید،بهترین راه مراجعه به یک روانشناس است تا در صورت

تشخیص اختلال بیش فعالی آن را درمان کند.

البته خانم دکتر نفرموده اند که راه درمان کودک بیش فعال چیست اما آنچه که مسلم است این

است که ایشان نمی خواهند کودک بیش فعال را نصیحت کنند وهمانطور که درآخر فرموده اند

بهترین راه مراجعه به یک روان شناس است تا کودک را درمان کند وخب ابزاریک پزشک

برای درمان یک کودک بیش فعال چیست؟واضح است،قرص،دارو،شربت وازاین جورچیزها

ومشخص نیست که آخر کارآیا درمانی دارد یا اینکه دائم این قرصها باید مصرف شود.یکی

از قرصهائی که ایشان جهت کودکان بیش فعال تجویز می کنند ریتالین است مطالب ذیل را

بخوانید تا به عمق فاجعه پی ببرید

]]>
بیش فعالی 2013-06-16T19:27:24+01:00 2013-06-16T19:27:24+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/118 محمدرضا نصراللهی     روزنامه جام جم دوشنبه سی ام اردیبهشت نوددو قرص ریتالین؛زهر یا پادزهر بسیارس از مردم بر این باورند هر قرصی که  پزشک تجویز می کند،کم خطر بوده وعوارض سنگینی برسلامت انسان برجای نمی گذارد،اما تجربه نشان داده ناآگاهی از مصرف قرص های شیمیائی می تواند خطرات متعددی برای سلامت انسان به همرا داشته باشد. یکی ازقرصهای شیمیایی که بسیاری از مصرف کنندگان گمان می کنند تهدیدی برای سلامتشان به شمار نمی آید،قرص ریتالیـن است؛ در حالی که  افراط  در مصرف این قرص یا مصرف خودسران  

 

روزنامه جام جم دوشنبه سی ام اردیبهشت نوددو

قرص ریتالین؛زهر یا پادزهر

بسیارس از مردم بر این باورند هر قرصی که  پزشک تجویز می کند،کم خطر

بوده وعوارض سنگینی برسلامت انسان برجای نمی گذارد،اما تجربه نشان داده

ناآگاهی از مصرف قرص های شیمیائی می تواند خطرات متعددی برای سلامت

انسان به همرا داشته باشد.

یکی ازقرصهای شیمیایی که بسیاری از مصرف کنندگان گمان می کنند تهدیدی

برای سلامتشان به شمار نمی آید،قرص ریتالیـن است؛ در حالی که  افراط  در

مصرف این قرص یا مصرف خودسرانه آن می تواند مجموعه ای از بیماریهای

مختلف را برای مصرف کننده به همراه بیاورد.

این قرص همان متیل فنیدات از مشتقات گروه آمفتامین ها است که با نام تجاری

ریتالین درداروخانه ها پیدا می شود.

البته این قرص به عنوان یک ماده شیمیایی درمانگر در بیماریهای بیش فعالی

در کودکان،افسردگی وخواب آلودگی در بزرگسالان استفاده می شود، اما گاه

دیده شده است برخی از دانشجویان ودانش آموزان از ریتالین برای بیدارماندن

شبانه استفاده می کنند.شاید در کوتاه مدت این قرص بتواند تا حدودی از خواب

شبانه انسان بکاهد وبر هوشیاری فرد،تاثیر مثبت بگذارد اما دربلند مدت استفاده

از این قرص به شکل اعتیاد در می آید  و مجموعه ای از بیماریها را به سمت

انسان سرازیر می کند.

مثلا دیده شده است افراد پس از مصرف طولانی این قرص دچارحالت تهوع و

سردرد شدید شده اند وحتی ریتالین می تواند فشارخون را به طور غیرطبیعی

افزایش دهد وضربان قلب را هم نامنظم کند.

حساسیت های پوستی ومشکلات گوارشی بخش دیگری از عوارض مصرف

این قرص به حساب می آید.علاوه برآن،تاثیرات روانی ریتالین هم دست کمی

از تاثیرات جسمی آن ندارد  و افسردگی وحتی گاه روان پریشی هم از دیگر

تاثیرات روانی این ماده شیمیایی است.

اما مصرف زیاد ازحد ریتالین در یک بازه طولانی مدت،خطرات به مراتب

شدیدتری به همراه دارد.

لرزش عضلات،تشنج ومشکلات تنفسی،محصول استفاده افراطی از این قرص

است وهمچنین اعتیاد شدید به ریتالین، عوارض روحی دیگری همچون توهم

واختلال درتصمیم گیری را نیز به دنبال خواهد داشت.حتی در مواردی نیز

مصرف بیش از حد این دارو به مرگ مصرف کننده منجر شده است.

با وجود تمام مشکلاتی که به آن اشاره کردیم،هنوزهم برخی مصرف کنندگان

ریتالین اعتقاد دارند این ماده شیمیایی می تواند  قدرت حافظه را افزایش دهد

درحالی که تحقیقات علمی نشان داده است هیچ دارویی برای تقویت حافظه

وجود ندارد و حافظه انسان فقط بر اثرتمرین های ذهنی،قوی ترازگذشته

می شود وهیچ ماده  شیمیایی نمی تواند یک  شبه به حافظه انسان نیروی

مضاعف ببخشد

در موارد حاد مصرف این دارو دیده شده است که معتادان به ریتالین

نمی توانند بدون خوردن روزی چند عدد از این قرص شیمیایی درس

بخوانند یا حتی به فعالیت های معمولی وروزانه خود ادامه دهند.

خطراعتیاد به مخدرهای سنگین تر مثل شیشه  واکستازی  نیز برحجم

خطرات بالقوه این قرص اضافه کرده وبه همین دلیل است که متخصصان

علوم پزشکی تاکید می کنند   بدون تجویز پزشک، باید منتظر هر گونه

عواقب جبران ناپذیر قرص های ریتالین برجسم وروان مصرف کننده ها

باشیم

 

روزنامه ایران دوازدهم خرداد نودودو

ریتالن، بدون نسخه ممنوع

مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته که در دسترس بودن داروهای

درمان اعتیاد موضوع اختلاف نظری است که بین کارشناسان  نظام سلامت

وبرخی کلینیک داران درمان اعتیاد وجود دارد، اما فروش ریتالن درداروخانه

ها باید ممنوع شود.

محمد باقرصابری زفرقندی درباره دردسترس بودن داروهای درمان اعتیاد

مانند ریتالین درجامعه تاکید کرده که معتقدیم یکی ازابزارهای پیشگیری از

سوءمصرف مواد مخدرپیشگیری محیطی است ونباید این داروها به راحتی

در اختیار مردم قرارگیرد.وی گفته که اساس اصلی پیشگیری محیطی

مقابله با شبکه های توزیع مواد مخدر است واین که این مواد به راحتی

در دسترس مردم نباشند.

 

 

همانطور که ملاحظه فرمودید ریتالین جزء داروهای ترک اعتیاد قرار

دارد،البته اول به کودک بیش فعال ریتالین می دهند وبعد ازمدتی  به

فکر ترک آن باز هم از طریق خودش می گردند.

اما طب سنتی در مورد بیش فعالی چه عقیده ای دارد؛کلا"طب سنتی

بیماریها را براساس مزاج وسوءمزاج بررسی می کند وغلبه یکی از

مزاجها را عامل بیماری می داند.درمورد بیش فعالی اگر به این کودکان

دقت کنید اکثرا" گرمای وجودی زیادی دارند وبه قول معروف آتشی

مزاج هستند بنابراین دراین کودکان غلبه صفرا باعث بیش فعالی می شود

که راه درمان آن نیزبه تعادل کشیدن صفرا وخاموش کردن آتش آن است

در این زمینه به کتاب شناخت طبایع دکتر ابوالحبیب مراجعه می کنیم و

راه درمان آن را بررسی می کنیم.

 

همانطور که می دانیم پرکاری وفعالیت مربوط به گرمی مزاج است

همچنین خشکی مزاج فعالیت افراد را بیشتروتری مزاج انسان را

تنبل تر می کند لذا با توجه به مطالب فوق طبع صفرا که هم گرمی

دارد وهم خشکی باعث بیش فعالی زیاد وطبع بلغم که سردی وتری

دارد درنقطه مقابل آن است وباعث تنبلی وکسالت فرد می شود،لذا

درمجموع از نظرفعالیت وپرکاری ]]>
بیش فعالی 2013-06-16T19:21:53+01:00 2013-06-16T19:21:53+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/117 محمدرضا نصراللهی کاری فیزیکی صفرا،سودا،دم وبلغم به تربیت بیشترین فعالیت وکمترین فعالیت رادارند. پس دوعامل مهم گرمی وخشکی را مسئول درازدیاد افراطی فعالیت افراد خصوصا" کودکان درنظربگیرید زیرا بیش فعالی ظاهرا" بیماری شایع وبی درمانی است که درکلینیک برای آن قرص ریتالین تجویز می کنند ولی در طب سنتی عامل طبعی مهم ایجاد بیش فعالی درمرحله نخست صفرا وسپس سودا می باشد ولذا با توجه به این مقایسات طبعی می توان کودکان بیش فعال خودرا به بهترین نحودرمان نمود،درصورتی که بیش فعالی آنان رادرمان نکنید دیریا زود آسیب های زی کاری فیزیکی صفرا،سودا،دم وبلغم به

تربیت بیشترین فعالیت وکمترین فعالیت رادارند.

پس دوعامل مهم گرمی وخشکی را مسئول درازدیاد افراطی فعالیت

افراد خصوصا" کودکان درنظربگیرید زیرا بیش فعالی ظاهرا" بیماری

شایع وبی درمانی است که درکلینیک برای آن قرص ریتالین تجویز

می کنند ولی در طب سنتی عامل طبعی مهم ایجاد بیش فعالی درمرحله

نخست صفرا وسپس سودا می باشد ولذا با توجه به این مقایسات طبعی

می توان کودکان بیش فعال خودرا به بهترین نحودرمان نمود،درصورتی

که بیش فعالی آنان رادرمان نکنید دیریا زود آسیب های زیادی را به

فرزندان شما وارد می کند از جمله تاری دید،ریزش موها،طاسی سر

لاغری،یبوست،عصبانیت ودعواهای فیزیکی،پرخاشگری واختلال افسردگی

و....

اگرچه عامل اصلی ایجاد بیش فعالی خشکی مزاج کودکان شماست ولی

با این وجود علی الظاهر مزایایی دارد که تصمیم به شروع درمان توسط

والدین رابه تاخیر می اندازد،مثلا" کودکان بیش فعال اکثرا" با هوش تر

از هم سن وسالهای خویش می باشند،کلامشان بزرگسالانه است،شیرین

کاریهای بسیاری می کنند وبه اصطلاح دل می برند.برخی ازوالدین

ناآگاه به تیزهوشی فرزندشان دل بسته ولی از بقیه عوارض بیش فعالی

فرزند مزبوربی خبرند،صرف اینکه فرزند شما حرفهای قلمبه بزند یا

به جای آرامش شلوغ کاری بنماید وموجبات تفریح وانبساط خاطر شما

واطرافیان را فراهم آورد نبایستی شما را قانع نموده وازپیگیری درمان

چنین کودکان مریضی بازدارد.

بسیاری از کودکان وجوانان آنتی سوشیال(ضد اجتماعی) از میان همین

کودکان بیرون می آیند ومتاسفانه پدر ومادران بیچاره خبراز این ندارند

که فرزند شیرین کارامروزیشان خدای ناکرده فردا دچارمسائل

اخلاقی بد مثل کشیدن سیگار،شیشه،تریاک و...شود،یا مشاغل

ضداجتماعی مثل دزدی، کیف قاپی و....پیدا کند،یا درمقابل پدر ومادر

قد علم کردو وآنانرا به باد کتک واستهزا بگیرد.

البته عده معدودی از کودکان تیزهوشی وجود دارند که نظر کرده

خدا هستند ودر همان سنین کودکی از تیزهوشی وفراست خویش

استفاده کرده قرآن حفظ می کنند،شاگرد اول مدرسه می شوند،اختراع

می کنند وکارهائی نظیرآن که مسئله آنها فرق می کند ولی در مجموع

اکثرتیز هوشان جامعه نیاز به بررسی ودرمان طب سنتی دارند تا به

راه راست وبهینه هدایت ورهبری شوند،در غیر اینصورت پدیده بیش

فعالی درمجموع دو گونه عوارض دارد؛1-عوارض روحی 

2-عوارض جسمی که هردوی این پیامدها می تواند خطرناک بوده

باشد در حالی که باپرهیزات صفرا وتمهیدات مربوط به خلط صفرا

به راحتی می توان با آن مقابله نمود وبدین وسیله جان عزیزانمان

را ازخطرات عدیده روحی وجسمی مذکور نجات داده باشیم،انشاالله

بعد از خلط صفرا،خلط سودا نیز به دلیل دارا بودن خشکی مزاج

می تواند حالت بیش فعالی ایجاد کند که با تشخیص به موقع آن می-

توانید با تمهیدات ضد سودا آن را نیز به راحتی درمان کنید.یادآوری

می شود حجامت ماهی یکبار برای کلیه کودکان بیش فعال درمان

بسیار مناسبی است که نیاز آنان را به خوردن دارو کمتر می نماید

ضمن اینکه حجامت به تنهائی عاملی مناسب است که نیازآنان به

خوردن دارو راکمتر می نماید،کارکرد غددی بدن را تنظیم نموده

اشتها را تعدیل وبالندگی رشد فرزندان شما را باعث می شود.

درمیان خوراکی های مختلف جهت درمان بیش فعالی کودکان

عزیزتان می توانید از سرکه انگبین استفاده کنید زیرا پاتولوژی

پیدایش بیش فعالی اخلاط صفرا وسودا هستند وسرکه انگبین نیز

نوشداروی هردو خلط است،کافیست کمی سرکه آن رابیشتربریزید

آنقدر فرزندتان آرام می شود که دلتان به حالش بسوزد.

به نظر شما این اقدامات ساده راحت تراز تجویزچندین سال قرص

ریتالن بلغم سازنیست؟

سرکه انگبین علاوه بردرمان بیش فعالی یک دنیا خاصیت دارد اگرچه

مصرف آن نیز قوانینی دارد وآن این است که در روزهای اول مقدار

سرکه آن بایستی یک قاشق غذا خوری بوده باشد ولی پس ازگذشت

چندین روز که نتایج  درمانی گرفته  شد کم کم بایستی مقدارسرکه آن

را کم کنید تا به حجم یک قاشق چای خوری سر خالی برسد.

 

بنابراین جهت درمان بیش فعالی

1-اول مزاج  کودک رابشناسیم، اگر صفرا بود خوراکهای مفید ومضر صفرا

واگرسودا بود خوراکهای مفید ومضر سودا رعایت شود.(به قسمت ،اول مزاج

خود رابشناس مراجعه کنید)

2-ازشش نوع کـم خونی کـم خونی فقرآهن وکم خونی مزاجـی دو نوع مهم

واصلی وبیشترین نوع کم خونی هستند،دربیش فعالان ودرکسانی که کم خونی

مزاجی  دارند به ترتیب صفرا،سودا،بلغم ودم کم خون هستند که بیش فعالان

همانـطور که گفتـه شد صفراوی وسوداوی هستند، بنابراین با اصلاح مزاج

کم خونی این کودکان هم درمان می شود.

3-غلظت خون یکی از مشکلات افراد صفراوی وبعد سوداویست،جهت

کـاهش غلظت خون این افراد که بیش فعالان هم جزآنها می باشنـد از

جوشانده یک قاشق مربا خوری سماق نکوبیده به همراه پنج عدد عناب

 با یک ونیم لیوان آب یک بار در روز استفاده شود.

4-همانطور که دکترابوالحبیب گفته اند سرکه انگبین یکی از داروهای

اصلاح مزاج برای بیش فعالان است، دستورسرکه انگبین؛یک لیوان

آب ولرم به همرا یک قاشق غذا خوری عسل به همراه یک قاشق غذا

خوری سرکه طبیعی ازهر نوع که باشد فقط طبیعی باشد.

طعم این نوشیدنی در ابتدا باید به ترشی بزند وبعد به آرامی سرکه

آن را کم کنید تا به اندازه یک قاشق چای خوری برسد.

5- درطب سنتی اصلی وجود دارد به نام(عادت طبیعت ثانویه است)

بنابراین عادت را نمی توان یک شبه وسریع ترک کرد،پس به آرامی

وبا حوصله رفتار کنید وخوراکهای کودک را اصلاح کنید]]>
حجامت هدیه شب معراج 2013-04-12T09:27:51+01:00 2013-04-12T09:27:51+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/116 محمدرضا نصراللهی رسول گرامی اسلام(ص)؛وقتی به آسمان هفتم صعود کردم هیچ ملکی ازمن گذرنکرد مگر اینکه که گفت؛یا محمد(ص) حجامت کن وامتت رابه حجامت وخوردن سیاهدانه امر بفرما. ودرادامه می فرمایند؛((آن قدرجبرئیل درمورد حجامت سفارش کرد که فکر کردم مبادا حجامت واجب است)) امام صادق(ع)فرمودند؛((حجامت عقل را افزایش می دهد وموجب تقویت  حافظه می گردد)) رسول گرامی اسلام(ص)؛حجامت داروی تمام بیماریهاست. امام رضا(ع)؛رسول گرامی اسلام(ص)فرمودند؛((اگردرچیزی شفا وجود داشته باشد پس درتیغ حجام است یا درشر

رسول گرامی اسلام(ص)؛وقتی به آسمان هفتم صعود کردم هیچ ملکی ازمن گذرنکرد مگر اینکه که گفت؛یا محمد(ص) حجامت کن وامتت رابه حجامت وخوردن سیاهدانه امر بفرما.

ودرادامه می فرمایند؛((آن قدرجبرئیل درمورد حجامت سفارش کرد که فکر کردم مبادا حجامت واجب است))

امام صادق(ع)فرمودند؛((حجامت عقل را افزایش می دهد وموجب تقویت  حافظه می گردد))

رسول گرامی اسلام(ص)؛حجامت داروی تمام بیماریهاست.

امام رضا(ع)؛رسول گرامی اسلام(ص)فرمودند؛((اگردرچیزی شفا وجود داشته باشد پس درتیغ حجام است یا درشربتی از عسل))

]]>
درباره نوره 2013-02-26T04:18:15+01:00 2013-02-26T04:18:15+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/115 محمدرضا نصراللهی   برای بسیاری ازدوستان شبهاتی راجع به استفاده از نوره بوجود آمده که باید در درپاسخ به چند نکتـه اشاره کرد؛اولیـن مسئله ترکیب نوره است که از سه ماده اصلی،آرسنیک،گوگردوآهک تشکیل شده است. آرسنیک به کشورهای اروپائی به قیمت بسیارناچیزی صادرمی شود وجالب است که با همین ماده داروی شیمی درمانی بدن ساخته می شود ومجددا به کشوروارد می شود با قیمتی چندین هزار برابر.ماده بعدی گوگرد است که جهت حساسیتهای پوستی،اگزما،خارش سر وبدن،جوش صورت وبدن،شوره سرو...استفاده می شود البت Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

 

برای بسیاری ازدوستان شبهاتی راجع به استفاده از نوره بوجود آمده که باید در

درپاسخ به چند نکتـه اشاره کرد؛اولیـن مسئله ترکیب نوره است که از سه ماده

اصلی،آرسنیک،گوگردوآهک تشکیل شده است.

آرسنیک به کشورهای اروپائی به قیمت بسیارناچیزی صادرمی شود وجالب است

که با همین ماده داروی شیمی درمانی بدن ساخته می شود ومجددا به کشوروارد

می شود با قیمتی چندین هزار برابر.ماده بعدی گوگرد است که جهت حساسیتهای

پوستی،اگزما،خارش سر وبدن،جوش صورت وبدن،شوره سرو...استفاده می شود

البته نه بطور مستقیم بلکه با صابون هفت گیاه گوگرد که ده درصد گوگرد دارد و

می توانید در عطاریها تهیه کنید.سومین ماده اصلی آهک است،آهک همان کلسیم

است وهمانطور کـه می دانید کلسیـم هم برای بدن نیازاست.شاید بگوئید که کلسیم

بطورخوراکی جذب می شود ولی باید گفت که بسیاری از مواد ازطریق پوست هم

جذب می شود اگرچه مقدارآن خیلی کم باشد.

باتوجه به مواد گفته شده بالا وخواص آنها به نظر شما آیا نوره برای بدن فایده ای

ندارد واگر ندارد چرا امامان معصوم (ع) این همه تاکید به استفاده از نوره کرده

اند.

مسئله دیگراینکـه بعضی از دوستان گفتـه اند که نوره برای بعضی ازگروههای

سنی یا جنسی مونث یامذکر مناسب نیست(البته به گفته پزشک)در پاسخ باید گفت

احتمالا پزشکی که این حرف را زده هیچ شناختی از نوره وخواص آن ندارد(از

ایشان در مورد مواد آن وخواص این مواد سئوال کنید) اگرتحقیق کرده باشد وشنا

-خت داشته باشد پس نمی تواند بطورمنطقی آن را نفی کند واگر همین طور بدون

تحقیق درباره آن صحبت کند نشانه دشمنی چشم بسته است که ما با آنها هیچ حرفی

نداریم (برای حرف منطقی پاسخ منطقی داده ایم)

تمام موارد گفته شده از نوره ازاحادیث وگفتاررسول گرامی اسلام(ص) وائمه

بزرگواراسلام(ع) می باشد که همگی وصل به سرچشمه علم لایزال الهی می-

باشند،بنابراین عده ای افراد ناآگاه بدون تحقیق ودلیل نمی توانند آن را رد کنند

واگرآن را رد می کنند از سر بی دانشی آنهاست نه نداشتن خاصیت برای این

مواد،پس بهتـر است کمی به خودزحمت دهید وتحقیق کنید تا براستی آنچه که

رسول گرامی اسلام(ص) وائمه (ع) فرموده اند پی ببرید که هیچ چیزی را بی

دلیل نفرموده اند.

ودرپایان باید گفت غرب برای اینکه برما ایرانیان که ملتی با دانش وفرهنگ هستیم

استیلا پیدا کند اعتماد به نفس وخودباوری ما را گرفت و واژه نمی توانیم را برای

ما جا انداخت وهر چیـز خوب ما را بـد وعقب مانده جلوه داد.در همین رشته طب

اگر ما به طب امامان واحادیث آن بزرگواران وطب سنتی خودمان برگردیم اتفاق

مهمی که می افتد این است که وابستگی ونیاز به غرب کم می شود وچون اولویت

این طب،پیشگیری است که مهمتر از درمان می باشد، بنابراین می تواند بسیاربهتر

ازطب نویـن باشد.ضمن اینکـه با این روش درمان سریع،آسان ،کـم هزینه وبـدون

وابستـگی به غرب است که انشاالله با توجه به اتفاقات رخ داده در چند سال اخیر و

خودباوری جامعه پزشکی وکلا جامعه ایرانی درحال دست یافتن به آن هستیم.

                                                                             انشاالله                                                                                                                                        

 

]]>
بازهم مضرات نوشابه 2013-02-09T19:44:27+01:00 2013-02-09T19:44:27+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/114 محمدرضا نصراللهی   تمام دندانهای جوان بیست وپنج ساله دریک روزافتاد روزنامه ایران درتاریخ نوزدهم بهمن نود ویک نوشت؛ جوان بیست وپنج ساله استرالیائی که روزانـه هشت لیتـر نوشابه گازدارمصرف می کرد تمامی  دندانهایش رادریک روز از دست  داد.ویلیـام کن ول،پس ازنوشیدن هشت لیـترکوکـاکولا،مجبـورشد ازدندان مصنوعی استفاده کند تا جایگزین  دندانهای ازدست رفته اش باشد. ویلیام به خبرنگاران گفت که عادت داشت روزانه شش تاهشت لیترنوشابه گازداربنوشدوهمین عادت باعث از دست دادن تمامی دن Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

 

تمام دندانهای جوان بیست وپنج ساله دریک روزافتاد

روزنامه ایران درتاریخ نوزدهم بهمن نود ویک نوشت؛ جوان بیست وپنج ساله استرالیائی

که روزانـه هشت لیتـر نوشابه گازدارمصرف می کرد تمامی  دندانهایش رادریک روز از

دست  داد.ویلیـام کن ول،پس ازنوشیدن هشت لیـترکوکـاکولا،مجبـورشد ازدندان مصنوعی

استفاده کند تا جایگزین  دندانهای ازدست رفته اش باشد. ویلیام به خبرنگاران گفت که عادت

داشت روزانه شش تاهشت لیترنوشابه گازداربنوشدوهمین عادت باعث از دست دادن تمامی

دندانهایش شده است.

ویلیام اضافه کرد که پزشکان به او گفته اند که خون اونیز دچارمسمومیت شده است.ویلیام

می گوید؛تمامی هشدارهای دندانپزشک خود را برای نوشیدن نوشابه نادیده گرفتم ودر حال

حاضرمجبـوربه استفاده ازدندان مصنوعی هستم وازلحاظ جسمانی نیزدچاربیماری شده ام.

کارشناسان بهداشت  ودرمان دراسترالیا با انجام آزمایشات زیادی روی ویلیام  سعی دارند

تا مطالعات خودرا درباره جوانانی که معتاد به مصرف نوشابه های گازدارهستند افزایش

دهند وبتوانند هشدارهای لازم رابه این جوانان بدهند.

دکترجیسون آرمفیلد محقق ارشد مرکزتحقیقات استرالیا وبهداشت دهان ودندان دراین ارتباط

گفت؛پس از تحقیق روی16800 کودک استرالیـائی 56 درصد آنها روزانـه از نوشابه های

شیرین گازداراستفاده می کنند واین بسیار نگران کننده است.بیشتر آنان دچار پوسیدگی دندان

شده اند واین تنها به خاطرقند موجود دراین نوشابه های گازداراست.

واین هم یکی دیگر ازمضرات سمی شیرین ودوست داشتنی به نام نوشابه.جهت آگاهی کامل از

مضرات نوشابه مطلب مضرات نوشابه درقسمت خوراکهای مضررا بخوانید.

]]>
نفخ معده 2013-02-01T15:56:12+01:00 2013-02-01T15:56:12+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/113 محمدرضا نصراللهی   نفخ معده یعنی بادکردن شکم یا معده دراثرافزایش گازهای معده،نفخ معده در واقع خود بیماری نیست بلکه نشانه ای از بیماریهای مختلف دریک فرد می باشد. علت نفخ معده چند مورد می باشد که عبارتند از؛ 1-عفونت معده که در مراحل اولیه باعث نفخ معده وبادکردن شکم ودرمراحل پیشرفته باعث درد معده وسوزش آن می شود. 2-یبـوست،یبـوست مادر همـه  بیماریهاست  وخـود می تواند مشکلات بسیاری را برای شخص ایجاد کند.عدم دفع مواد زائد بدن وباقی ماندن آن درروده باعث ایجاد گـاز ونف

 

نفخ معده یعنی بادکردن شکم یا معده دراثرافزایش گازهای معده،نفخ معده در واقع خود بیماری

نیست بلکه نشانه ای از بیماریهای مختلف دریک فرد می باشد.

علت نفخ معده چند مورد می باشد که عبارتند از؛

1-عفونت معده که در مراحل اولیه باعث نفخ معده وبادکردن شکم ودرمراحل پیشرفته باعث

درد معده وسوزش آن می شود.

2-یبـوست،یبـوست مادر همـه  بیماریهاست  وخـود می تواند مشکلات بسیاری را برای شخص

ایجاد کند.عدم دفع مواد زائد بدن وباقی ماندن آن درروده باعث ایجاد گـاز ونفخ درمعده میشود.

3-ضعف معده،دیرهضم شدن غذا درمعده وباقی ماندن غذاهای خوب هضم نشده درمعده باعث

نفخ معده می شود که ضعف معده هم خود علتهای دیگرازجمله مصرف دخانیات،یبوست،خوردن

مایعات همراه غذا و....دارد.

4-خـوردن مایعات همراه غذا؛هضم غذا درمعده بـه گرمای خاصی نیازمند است،درصورتی که

شما درهنگام صرف غذا مایعات مصرف کنید،این عمل باعث سردی معده وعدم هضم کامل غذا

می شود وباعث نفخ معده می شود.از دیدگاه طب سنتی بهترین زمان مصرف آب نیم ساعت قبل

و5/2 ساعت بعد ازصرف غذاست.(نوشابه به هیچ عنوان جزِنوشیدنیهای مفید نیست وجزضررو

زیان هیچ چیزدیگری ندارد.برای آگاهی از مضرات نوشابه به بخش خوراکهای مضر مراجعه

کنید)

5-صحبت کردن هنگام غذا وتند غذاخوردن دوعادت بدی است که باعث وارد شدن هوا به معده

ونفخ معده می گردد.

6-مصرف دخانیات،مواد مخدر،الکل،قلیان وتمامی این موارد باعث ضعف معده،سوءهاضمه و

نفخ معده می گردد.

7-جویدن آدامس،باعث واردشدن هوا به معده ونفخ معده می گردد.

8-مصرف بعضی از داروها می تواند باعث نفخ معده گردد.

9-خوردن خوراکهای خام با پخته یکی از علتهای نفخ معده است،مصرف ماست یا سالاد همراه

با غذا در کسانی که نفخ معده دارند توصیه نمی شود.

10-عدم استفاده از غذاهای فیبردارمثل حبوبات وسبزیجات باعث یبوست ودرنتیجه نفخ معده

می شود.البتـه کسانی که نفخ شدید دارند بهتر است ازمصرف سبزیجات وحبـوبات جلوگیری

کرده ودر صورت داشتن یبوست،یبوست خود را از راه های دیگر درمان نمایند.

 

ودرپایان باید گفت که متاسفانه متولیان سیما که یک رسانه فراگیروفرهنگ سازاست نمی دانند

ونمی تواننـد که درسریالها وفیلمهای خود عملکـرد درست غذا خوردن را به نمایش بگذارند،در

اکثر این سریالها وفیلمها شما در هنگام غذا خوردن خانواده ای را می بینید که در حال صحبت

کردن هستند وبیشتر ازغذا خوردن حرف می زنند،نوشابه می خورند،آبی که درآن تکه های یخ

قرار دارد مصرف می کنند وبـه صورت هم نگـاه می کنند بدون آن که غذا را با نام ویاد خدا و

سپاس خداوند شروع کنند وپایان دهند

 

]]>
کی میگه سرما خوردگی بده؟ 2012-12-28T17:26:50+01:00 2012-12-28T17:26:50+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/112 محمدرضا نصراللهی   رسول گرامی اسلام(ص) می فرمایند؛چهارچیز را ناخوشایند مدارید که برای چهارچیز خوب است؛1-زکام زیرا مایه ایمنی ازجذام است. 2-کورک،مایه ایمنی ازپیسی است. 3-چشم درد مایه ایمنی از کوری است. 4-سرفه مایه ایمنی از فلج شدن است. با توجه به این حدیث گوهرباروبا توجه به اینکه درهنگام سرما خوردگی آب ریزش بینی بوجود می آید وبا دانستن این مطلب که مغز انسان هم مثل تمام اندامها پی از کارکرد دارای پس مانده های گوارشی است که آنها هم باید دفع شوند،می توان نتیجه گرفت که

 

رسول گرامی اسلام(ص) می فرمایند؛چهارچیز را ناخوشایند مدارید که برای چهارچیز

خوب است؛1-زکام زیرا مایه ایمنی ازجذام است. 2-کورک،مایه ایمنی ازپیسی است.

3-چشم درد مایه ایمنی از کوری است. 4-سرفه مایه ایمنی از فلج شدن است.

با توجه به این حدیث گوهرباروبا توجه به اینکه درهنگام سرما خوردگی آب ریزش

بینی بوجود می آید وبا دانستن این مطلب که مغز انسان هم مثل تمام اندامها پی از

کارکرد دارای پس مانده های گوارشی است که آنها هم باید دفع شوند،می توان نتیجه

گرفت که سرماخوردگی نه تنها بیماری نیست بلکه یک نیاز است که حداقل دوبار در

سال باید اتفاق بیفتد.

(البته برای عده ای از افرادمثل کودکان وپیران ویا کسانی که دارای ضعف سیستم ایمنی هستند یا بیماریهای دیگرضرورتی ندارد)

از بین رفتن درد،میگرن واورام سروباز شدن بینی،پیشگیری ویا حتی درمان بیماریهای

مختلف پوستی نزله ای مثل برص،خارج شدن ترشحات نابجا ازسرومغزمستقیما وبدون

واسطه ازطریق سوراخهای بینی فقط تعدادی ازفواید زکام یا آب ریزش ازبینی است.

واز فواید عطسه،بهبودی وسلامتی کل بدن،تخلیه کل امراض ازسراسربدن،ودرامان بودن

ازمرگ ناگهانی تا سه روز بعد ازعطسه فقط تعدادی از فواید عطسه می باشد.

بنابراین آیا بهتر نیست به غربیها بگوئیم ما دوست داریم سرما بخوریم وواکسنهای شما

با عوارضش ارزانی خودتان

]]>
احادیث وروایات 2012-12-27T20:22:57+01:00 2012-12-27T20:22:57+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/111 محمدرضا نصراللهی   چهارسفارش برای بی نیازی ازطب سفارش حضرت علی(ع) به امام حسن مجتبی(ع)؛برسرسفره غذا ننشین مگردرحالی که گرسنه باشی وازطعام برنخیزمگراین که گرسنه باشی وغذا را خوب بجوووقت خواب قضای حاجت کن ،پس اگراین کارها را انجام دهی ازطب بی نیازمی شوی. امام حسین(ع)؛درمسواک دوازده خصلت است؛ازسنت رسول خداست، پاکیزه کننده دهان است،روشنی چشم را زیاد می کند،خدای تعالی را راضی می گرداند،بلغم را می برد،حافظه را زیاد می کند،دندانهارا سفید می کند،حسنات رامضاعف می گرداند،بثورات وجوش هایی راکه درب

 

چهارسفارش برای بی نیازی ازطب

سفارش حضرت علی(ع) به امام حسن مجتبی(ع)؛برسرسفره غذا ننشین مگردرحالی که گرسنه باشی وازطعام برنخیزمگراین که گرسنه باشی وغذا را خوب بجوووقت خواب قضای حاجت کن ،پس اگراین کارها را انجام دهی ازطب بی نیازمی شوی.

امام حسین(ع)؛درمسواک دوازده خصلت است؛ازسنت رسول خداست، پاکیزه کننده دهان است،روشنی چشم را زیاد می کند،خدای تعالی را راضی می گرداند،بلغم را می برد،حافظه را زیاد می کند،دندانهارا سفید می کند،حسنات رامضاعف می گرداند،بثورات وجوش هایی راکه دربن دندان است رازایل می کند،لثه ها رامحکم واشتهای به طعام را زیاد می کند،ملائکه راخشنود وفرحناک می نماید.

امام صادق(ع)؛شیرگاودوا،روغن آن شفاو گوشت آن درد ومرض است.

]]>
احادیث وروایات 2012-10-26T09:08:56+01:00 2012-10-26T09:08:56+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/110 محمدرضا نصراللهی   رسول گرامی اسلام (ص)؛برشما باد کُندر،چرا که عقل را زیاد می کند ذهن را ذکاوت می دهد،چشم را جلا می بخشد وفراموشی را از میان می برد رسول گرامی اسلام(ص)؛برشما باد مویز،چرا که تلخه را می زداید بلغم را از بین می برد،پی را استحکام می دهد،رنجیدگی وخستگی را ازمیان می برد،خوی را خوش می سازد،دل را پاک وپیراسته می داردو اندوه را می برد  

رسول گرامی اسلام (ص)؛برشما باد کُندر،چرا که عقل را زیاد می کند

ذهن را ذکاوت می دهد،چشم را جلا می بخشد وفراموشی را از میان

می برد

رسول گرامی اسلام(ص)؛برشما باد مویز،چرا که تلخه را می زداید

بلغم را از بین می برد،پی را استحکام می دهد،رنجیدگی وخستگی را

ازمیان می برد،خوی را خوش می سازد،دل را پاک وپیراسته می دارد

و اندوه را می برد]]>
موسیر 2012-10-18T20:38:54+01:00 2012-10-18T20:38:54+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/108 محمدرضا نصراللهی   موسیریا سیر کوهی،گیاهی شبیه سیراست.برگهای آن دراز ومیان تهی است،گلهایش سرخ یا بنفش است.از پیازآن ترشی درست می کنند ودرنقاط کوهستانی می – روید. موسیر شبیه سیر وپیاز است ولی برخلاف پیازگلهای آن تخم نمی دهد ودارای پیازچه های زیادی می شود وبرخلاف سیر بوی مطبوع دارد ونرمترازسیراست و زود کوبیده وله می شود. موسیر گونه های زیادی دارد وبهترین آن رنگ قرمز مسی دارد که آن را خشک کرده ومی سایند ودرادویه طباخی وارد می کنند. گرد موسیربه غذاها،بخصوص سوسهای بی مزه طعم خوبی می دهد.موسیرطعم اغذ  

موسیریا سیر کوهی،گیاهی شبیه سیراست.برگهای آن

دراز ومیان تهی است،گلهایش سرخ یا بنفش است.از

پیازآن ترشی درست می کنند ودرنقاط کوهستانی می –

روید.

موسیر شبیه سیر وپیاز است ولی برخلاف پیازگلهای

آن تخم نمی دهد ودارای پیازچه های زیادی می شود

وبرخلاف سیر بوی مطبوع دارد ونرمترازسیراست و

زود کوبیده وله می شود.

موسیر گونه های زیادی دارد وبهترین آن رنگ قرمز

مسی دارد که آن را خشک کرده ومی سایند ودرادویه

طباخی وارد می کنند.

گرد موسیربه غذاها،بخصوص سوسهای بی مزه طعم

خوبی می دهد.موسیرطعم اغذیه را لذیذ می کند.

 

فواید؛

موسیر،علاوه برخوش طعم کردن غذا خواص دیگری

نیز دارد؛

1-موسیردرغذاها موجب تقویت معده می گردد.

2-موسیردرغذاها عمل هضم را آسان می سازد.

3-موسیر،اشتهاآوراست.

4-موسیر،نیروی جنسی را تقویت می کند.

5-موسیر،سنگ وشن کلیه را دفع می کند.

]]>
مرزه 2012-10-18T20:36:56+01:00 2012-10-18T20:36:56+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/107 محمدرضا نصراللهی   مرزه ازسبزیهای خوردنی معروف است،که به رنگ سبز مایل به خاکستری باساقه ای تیره تراز برگ خود می باشد.گلهای کوچک مرزه که در تا بستان ظاهرمی شوند به رنگ سفید یا قرمز است. قسمتهای مورد استفاده مرزه تمام اعضای هوائی آن یعنی شاخه های برگ دارو گلدار آن است. پرورش مرزه درنواحی شمال غربی ایران،تبریز خوی،نعمت آباد،ارسباران ونواحی مختلف خراسان ونواحی مختلف ایران معمول است.   فواید مرزه؛ 1-طبیعت آن گرم است ومصرفش همراه با غذا باعث تحریک اشتها وهضم غذا می شود. 2-مصرف خام آن با غذانفخ  

مرزه ازسبزیهای خوردنی معروف است،که به

رنگ سبز مایل به خاکستری باساقه ای تیره تراز

برگ خود می باشد.گلهای کوچک مرزه که در تا

بستان ظاهرمی شوند به رنگ سفید یا قرمز است.

قسمتهای مورد استفاده مرزه تمام اعضای هوائی

آن یعنی شاخه های برگ دارو گلدار آن است.

پرورش مرزه درنواحی شمال غربی ایران،تبریز

خوی،نعمت آباد،ارسباران ونواحی مختلف خراسان

ونواحی مختلف ایران معمول است.

 

فواید مرزه؛

1-طبیعت آن گرم است ومصرفش همراه با غذا

باعث تحریک اشتها وهضم غذا می شود.

2-مصرف خام آن با غذانفخ معده وروده رابرطرف

می کند.

3-خوردن دم کرده مرزه برای معالجه حالت ضعف

وچنگ زدگی معده،سوهاضمه،زردی(یرقان) ومعالجه

آسم مفید است.

4-غرغره کردن با محلول دم کرده مرزه برای رفع

پرخونی لوزه ها درهنگام آنژین مفید است.

5-محلول دم کرده10تا20گرم مرزه در100سی سی

آبجوش در شستشوی زخمهائی که دیرجوش می خورند

اثرشفابخشی دارد.

6-خوردن یک استکان جوشانده مرزه،سه مرتبه

درروزبرای رفع دردهای رماتیسمی،تقویت جسمانی

کودکان کم بنیه ویا مبتلایان به نرمی استخوان بسیار

مفید است.

7-برای درمان درد عصب پا(سیاتیک)ممکن است

با مخلوطی ازآب مرزه خام با کمی عسل را روزی

چند مرتبه در محل درد بمالند.

8-برای درمان ورم طحال،چنانچه روزانه مقداری

سکنجبین که مرزه را در آن پخته باشند میل نمائید

مفید است.

9-برای درمان خارش بدن،می توان مرزه پخته را

بصورت مرهم در محل خارش بگذارید]]>
پروستات 2012-09-26T20:23:30+01:00 2012-09-26T20:23:30+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/104 محمدرضا نصراللهی   غده پروستات عضوی سفت وگرد به اندازه یک گردوست.پروستات در زیرمثانه ومجرائی که ادرار بوسیله آن از مثانه خارج می شود،قرار دارد  ومستقیما جلوی راست روده قرارگرفته است.ترشحات پروستات به مایع منی اضافه می شود. این مایع محتوی اسپرم است،عمل آن آماده کردن محیط مجرا جهت خروج منی می باشد. اختلالات پروستات بیشتردر مردان بالای سی سال دیده می شود.   علل پروستات بیشتر مردان بالای 50 سال به درجاتی ازبزرگی پروستات دچار می شوند.این مسئله به عنوان قسمتی از فرایند پیری محسوب می شود.التهاب غده پ  

غده پروستات عضوی سفت وگرد به اندازه یک گردوست.پروستات در زیرمثانه ومجرائی که ادرار بوسیله آن از مثانه خارج می شود،قرار دارد  ومستقیما جلوی راست روده قرارگرفته است.ترشحات پروستات به مایع منی اضافه می شود. این مایع محتوی اسپرم است،عمل آن آماده کردن محیط مجرا جهت خروج منی می باشد. اختلالات پروستات بیشتردر مردان بالای سی سال دیده می شود.

 

علل پروستات

بیشتر مردان بالای 50 سال به درجاتی ازبزرگی پروستات دچار می شوند.این مسئله به عنوان قسمتی از فرایند پیری محسوب می شود.التهاب غده پروستات گاهی در نتیجه عفونت رخ می دهد وداشتن شریکهای جنسی متعدد یکی از عوامل خطرزا می باشد.

التهاب بدو صورت حاد یا مزمن اتفاق می افتد.التهاب حاد پروستات

زیاد شایع نیست وعلائم به صورت ناگهانی وشدید ظاهر می شود و

با درمان سریع بهبود می یابد. درمقایسه التهاب مزمن پروستات علائم

خفیف وطولانی مدت ایجاد می کند ودرمان آن مشکل است.التهاب در

مردان30 تا50 ساله فعال ازنظر جنسی بصورت شایع دیده می شود.

بااینحال درهر دو حالت درنتیجه عفونت باکتریال رُخ می دهد،عفونت

از مجاری ادراری به غده پروستات گسترش پیدا می کند .

از نظرطب سنتی تورم خوش خیم پروستات نوعی هجوم خلط صفرا در

حضور سردی سودا یا بلغم به بدن یا به نواحی اطراف آن می باشد.یعنی

بزرگی پروستات بیشتردر سوداوی مزاجها وبلغمی مزاجها دیده می شود

البته ابتدا هجوم خلط صفرا آتش آن را روشن می کند(بحران صفراوی)

وبعد اخلاط دیگر ادامه آن را پی می گیرند.

بیشتر خلط سودا باعث بزرگی پروستات می شود وهم پروستات بزرگ

باعث افزایش خلط سودا در خون می شود.

 

علائم التهاب پروستات

تب ولرز،درد قاعده آلت،کمردرد،درد همراه با حرکات روده،تکرر

فوریت ودرد هنگام ادرار،قطره قطره آمدن ادرار،احساس عدم تخلیه

کامل ادرار.

 

علائم ثانویه وبیماریهای همراه با خرابی پروستات

افتادگی مثانه،سنگ کلیه،کیست کلیه،سینوزیت وسردردهای ناشی از

آن،طاسی سر،ریزش موی سر،وجود جای مهردر پیشانی،سیاهی

پوست صورت خصوصاپوست پیشانی واطراف چشمها،لیفوز یاقوز

مختصرتا شدید در ناحیه پشت بیمار،بزرگی سایز شکم،پادرد،زانودرد

پاشنه درد،درد سیاتیک،خراب شدن ناخن پاها،اسپاسم ساق پاها،واریس

واریکوسل(تورم عروق وریدی بیضه)،سابقه وازکتومی،ناتوانی جنسی

وزود انزالی،پر خوری وپر اشتهائی،چاقی،لاغری،کبد چرب،کولیت

ونفخ شدید شکم،یبوست،ریفلاکس گوارشی وترش کردن دهان،کیست

پیلونیدال که دراطراف مقعد می روید،ضعف دید،خواب آلودگی و

کسالت،افزایش نسبی کلسترول خون،افزایش نسبی کراتینین واوره و

اسید اوریک خون،افزایش فشار خون،افزایش غلظت خون.

 

 

درمان ونگهداری از خرابی پروستات

قبلا ازهرچیزتشخیص مزاج غالب بیمار وکنترل سرکشی آن با داروهای

مخصوص اعتدال مزاج ورعایت خوراکهای مفید ومضر،فصد خون،

نشستن در لگن آب گرم حداقل سی شب متوالی هر بار بیست دقیقه،حجا-

مت زیر شکم،کمر وساق پاها به طوردوره ای،بادکش 5 دقیقه ای زیر شکم به صورت طولانی مدت،استفاده موضعی از پتوی برقی در زیر

شکم،خوردن سیاهدانه وعسل،گزنه،تخم کدو،افتیمون و....ودر مراحل خیلی پیشرفته وعلامت دار شدید بیماری فقط جراحی.

گروه های خونی مستعد پروستات عبارتند از؛

a-,o-,b-,ab-,a+,b+,ab+

ضماد مناسب در حالت حمله حاد انسدادی ادراری پروستات عبارت

است ازمالیـدن پوره یک عدد پیـازی که کمی به آن نمک ودارچـین

پاشیده اید بمدت 30 دقیقه زیرشکم توام با بستن این ضما د با مشمع

وسپس شستن آن با آب ولرم.

 

                               ]]>
احادیث وروایات 2012-09-07T12:59:03+01:00 2012-09-07T12:59:03+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/103 محمدرضا نصراللهی پیامبر گرامی اسلام(ص)؛هرکس حنا بر بدن خود بمالد وبا آن خضاب کندخداوند او را تا هنگامی که بخواهد باردیگر خضاب کند ازسه چیزدرامانمی دارد؛جذام،پیسی وخوره.   درمورد نوره کشیدن رسول گرامی اسلام(ص) فرمودند؛هرکس به خدا وروزواپسین ایمان دارد،مبادا که موی عانه خود را بیش ازچهل روز واگذارد،برای زنی هم که به خدا وروز واپسین ایمان دارد،روا نیست برای بیشتر از بیست روز این کار را ترک کند.   پیامبر(ص) فرمودند؛حجامت درسر،شفای از هفت چیز است،آنگاه که برشخص عارض شود؛دیوانگی،جذام،پیسی،چرتآلودگی،دندان پیامبر گرامی اسلام(ص)؛هرکس حنا بر بدن خود بمالد وبا آن خضاب کندخداوند او را تا هنگامی که بخواهد باردیگر خضاب کند ازسه چیزدرامانمی دارد؛جذام،پیسی وخوره.

 

درمورد نوره کشیدن رسول گرامی اسلام(ص) فرمودند؛هرکس به خدا وروزواپسین ایمان دارد،مبادا که موی عانه خود را بیش ازچهل روز واگذارد،برای زنی هم که به خدا وروز واپسین ایمان دارد،روا نیست برای بیشتر از بیست روز این کار را ترک کند.

 

پیامبر(ص) فرمودند؛حجامت درسر،شفای از هفت چیز است،آنگاه که برشخص عارض شود؛دیوانگی،جذام،پیسی،چرتآلودگی،دندان درد،سردردوتیرگی ای که شخص درچشم احساس می کند.

 

پیامبرگرامی اسلام(ص)؛غذا را با نمک آغازو با نمک پایان دهید،هر کس اینکاررا کند از هفتاد نوع انواع بلا که جذام،دیوانگی وپیسی ازآن جمله است به دور باشد.

تذکر؛نمک سالم،نمک دریا،نمک رودخانه وسنگ نمک است.

]]>
سکته با روغن 2012-09-01T19:57:57+01:00 2012-09-01T19:57:57+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/102 محمدرضا نصراللهی   امروزه سکته های قلبی درصد بالائی از مرگ ومیرها ی ناگهانی را تشکیل می دهد که متهم ردیف اول آن روغنهای نباتی است. با پـیشرفت علـم وتکنـولوژی روغنهای نبـاتی به چرخه مواد غذائی انسان اضافه شد. قبل از پیـدایش این روغنها مردم بیـشتر از غذاهای آب پـزاستفاده می کردند وروغن آنچنان درسبد غذائی مردم وجود نداشت وروغنهائی که گاهی اوقات استفاده می شد روغنهای زیتون،کنجد ودنبه بود.این روغنـها،روغنهای خوراکی هستـند که به آنها روغنهای گرم می گویند ودارای چربیهای اشباع شده که عاری از کلسترول می باشد  

امروزه سکته های قلبی درصد بالائی از مرگ ومیرها ی ناگهانی را تشکیل می دهد

که متهم ردیف اول آن روغنهای نباتی است.

با پـیشرفت علـم وتکنـولوژی روغنهای نبـاتی به چرخه مواد غذائی انسان اضافه شد.

قبل از پیـدایش این روغنها مردم بیـشتر از غذاهای آب پـزاستفاده می کردند وروغن

آنچنان درسبد غذائی مردم وجود نداشت وروغنهائی که گاهی اوقات استفاده می شد

روغنهای زیتون،کنجد ودنبه بود.این روغنـها،روغنهای خوراکی هستـند که به آنها

روغنهای گرم می گویند ودارای چربیهای اشباع شده که عاری از کلسترول می باشد

هستند.روغنهای نباتی جدید،روغنهای صنعتی وسرد می باشند که غیر اشباع هستـند

بهترین نوع روغن جهت مصرف خوراکی همان روغنهای گرم می باشند که طبیعت

بهاری دارند(مزاج بهاری)که اشباع شده هستند ودربدن تجزیه می شوند ودر دیواره

رگها رسوب نمی کنند.

اما روغنهای سرد(مزاج زمستانی) غیراشباع که خوراکی هم نیستند وبه عنوان یک

مهمان ناخوانده خود را به عنوان روغن خوراکی جازده اند به علت غیراشباع بودن

وغیر قابـل تجزیه بودن در دیواره رگـها رسوب می کنـند وهمین باعـث سخت شدن

دیواره رگ وتصلب شرائین ودرنهایت سکته قلبی ومغزی می شود.

یکی از تصورات غلط مردم این است که روغن دنبه چربی خون را بالا می برد

درصورتی که روغن دنبه جزِ روغنهای اشباع شده وجزِ سالم ترین روغنهاست

که نه تنها باعث رسوب دررگها وبالا رفتن چربی خون نمی شود بلکه چهره را

روشن وخوش سیما می کند.این سئوال مطرح است چرا درقدیم که مردم روغن

دنبه را بر روی نان مالیده ومی خوردند به این مقدار آمارسکتـه بالا نبود وچه

دلیلی بالاتر ازاین، که تهمت ناروا به این روغنها می زنند وچه دستهائی در کار

است تا این روغنها را بدنام کنند.مسلما کسانی که پول وثروت دارند ودستی در

قدرت، برای فروش محصولات صنعتی خود به نام روغن خوراکی وبه جیب زدن

ثروت بادآورده هرکاری میکنند،بدنام کردن روغن دنبه که جزِساده ترین آنهاست.

 

حقیقت چیست

اکـنون می خواهـم ماهیـت این نوع روغنـها وپشت پـرده جنایت وحشتناکی که آنـها

برسلامتـی مردم مـرتکب می شوند را بـرای شما فاش کنم،اگـر چه قبل از اینجانب

اساتـید بزرگ طب سنتـی بارها وبارها در این مـورد گفته انـد ولی من هم به سهـم

خود می خواهم گوشه ای اززکات آگاهی خود را ادا نمایم.

برای اینـکار برای شما مثـالی می زنم،همه ما قیمت تخمه آفتابـگـردان را می دانیم

فرض کنـید شرکتـی که روغن آفـتابـگردان می گــیرد خودش مزرعه آن را داشــته

باشد وتخـــمه را از بازارتهیه نکنـد،قیمت تمام شـده آن را هر کیلودوهزارتومان در

نظربگیرید،اگر بعد ازجدا شدن پوست تخمه با ارفاق زیاد هرکیلو تخمه سیصد گرم

پوست داشته باشد بنابراین هفتصد گرم مغزتخمه باقی می ماند.حال اگر ازهفتصد

گرم مغز تخمه با تکنولوژی امروزوبازده بالا خیلی بتوان روغن گرفت چهارصد

تا پانصد گرم بیشتر نمی شود که فکر نمی کنم این مقدار هم ممکن باشد.بنابراین

ازیک کیلو تخمه آفتابگردان در نهایت نیم کیلوروغن داریم که البته درحالت بسیار

خوش بینانه آن را درنظر گرفتیم.

با این حساب قیمت هر لیتر روغن به چهار هزارتومان می رسد که اگر هزینه های

جانبی مثل گارگر،بسته بندی،آب،برق،گاز،حمل ونقل وغیره را به آن اضافه کنید

حداقل قیمت به دوبرابـر می رسد،حال چگونه مـمکن است یک لیـتر روغن آفتاب

گردان درفروشگاهها بین دو تا سه هزار تومان به فروش برسد.

یادتان باشد که ما تمام این ارقام را درحد پائین درنظرگرفتیم وقیمت تخمه را خیلی

پائین ومیزان روغن گرفته شده را خیلی بالا درنظرگرفتیم که تقریـبا محال است.

به نظر شماچگونه چنین چیزی ممکن است؟قبل ازهرچیز باید بگویم که مواد اولیه

جهت تهیه روغن از خارج ازکشور وارد می شـود که مشخص نـیست این مــواد

چیست وچه کیفیتی دارد ولی هر چه هست نمی تواند ماده خوراکی سالمی باشد و

جزِاین نیست که درتمامی این روغنها موادی مخلوط می شود تا بتوان روغن را

به قیمت بسیار پائیـن تر ازارزش واقعی آن فـروخت وسود آنچنانی به جیب زد

وروغنهای سالمی مثل دنبه را بد نام نمود وآن چیزی نیست جزماده ای صنعتی.

 

توضیح؛روغن آفتاب گردان خالص سالم است وهیچگونه مشکلی ندارد،مشکل

زمانی است که به آن مواد دیگری اضافه می شود.

- سالمترین روغنها روغن زیتون،کنجدودنبه است که هیچکدام نه تنها چربی خون

را بالا نمی بـرندبلـکه درسلامتـی بـدن نقش بسیاری دارنــد، کسی کـه چربی خون

بالائـی دارد اگـر از روغن کنـجد استفاده کنـد بعد از مدتی چربـی خونش به مقدار

زیادی کاهش خواهد یافت.

البته در موقـع خریـد این روغنـها هم باید دقت کـرد چرا که افراد سود جـو همه

جا نفـوذ کرده انـد وممکن است که روغن ناخـالص را بجای روغن خالـص بـه

شما بفروشند.

- یکی از شواهد مشخص سالم بودن روغن دنبه کله پز فروشان هستند که اکثرا

اندامی ترکه ای ولاغر دارند،درحالی که چلوکبابیها شکمی دارند الی ماشالله

لطفا در صورتی که درمورد روغنهای نباتی اطلاعاتی دارید جهت روشن شدن

دیگران ویا حتی در مورد این مطالب نظری دارید بیان نمائید ]]>
فواید نوره(دارو یا پودرموبر) 2012-07-05T09:50:36+01:00 2012-07-05T09:50:36+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/101 محمدرضا نصراللهی   زدودن وپاک کردن موهای زائد بدن جدای از مسئله پاکیزگی آن خواص فراوانی دارد که هم درشرع مقدس اسلام وهم درطـب به آن سفارش شده است.البـته برای اینکار استفاده ازپودرهای مخصوص نظافت که به آن نوره گفته می شود توصیه شده است.در این بخش به اهمیت وفواید استفاده از نوره درطـب ودرشرع مقدس اسلام می پردازیم ؛   فواید نوره ازنظر اسلام واحادیث مرتبط ازحضرت امیرالمومنین علی(ع)نقل شده؛داروکشیدن،دفع دلـگیری و پریشانی  خاطر می کند وبدن را پاک می نماید. ازحضرت Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

 

زدودن وپاک کردن موهای زائد بدن جدای از مسئله پاکیزگی آن خواص فراوانی

دارد که هم درشرع مقدس اسلام وهم درطـب به آن سفارش شده است.البـته برای

اینکار استفاده ازپودرهای مخصوص نظافت که به آن نوره گفته می شود توصیه

شده است.در این بخش به اهمیت وفواید استفاده از نوره درطـب ودرشرع مقدس

اسلام می پردازیم ؛

 

فواید نوره ازنظر اسلام واحادیث مرتبط

ازحضرت امیرالمومنین علی(ع)نقل شده؛داروکشیدن،دفع دلـگیری و پریشانی

 خاطر می کند وبدن را پاک می نماید.

ازحضرت امام موسی کاظم(ع) نقل شده؛موی بدن چون بلند می شود آب پشت

را قطع می کند،یعنی فرزند بوجود نمی آید وبند ها را سست می کند و ضعف و –

تنـبلی می آورد،نوره کشـیدن آب پشت را زیـاد می کند،بدن را قوی پیه گرده ها

را زیاد وبدن را فربه می نماید.

از حضرت امـام رضا (ع)نقل شده است؛چـها رچیز است که از اخـلاق پیـامبر-

ان است؛بوی خوش استعمال نمودن،سر تراشیدن،نوره مالیدن وبسیارجماع نمودن

ازحضرت رسول(ص)نقل شده؛موی شارب،پشت زهارو زیر بغل را بلند مگذارید

همانا شیطان در آنجا،جا می گیرد وپنهان می شود.

 

مدت زمانی که می توان نوره را به تاخیر انداخت

درحدیث معتبر از رسول گرامی اسلام(ص) نقل شده؛هر مردی که به

خدا وروزقیامت ایمان دارد باید موی پشت زهار را زیادترازچهل روز

نگذارد.همچنین حـلال نیست زنی که به خدا وروز قیـامت ایمان داشته

باشد ازاله ی موی زهار را بیشتر از بیست روز ترک کند.

از حضرت امام صادق(ع) نقل شده است؛سنت در نوره کشیدن آن است

که هـر پانـزده روزیک مرتبه بکشند.اگر کسـی بـیست ویک روز ودر

روایتی بیست روز بر او بگذرد که نوره نکشیده باشد قرض کند ونوره

بکشد،کسی که چهل روز بگذرد که نوره نکشیده باشد او مومن ومسلمان

نیست وبرای او هیچ کرامتی نزد خدا نیست.

به معنای این حدیث کاملا فکر کنید تا به اهمیت نوره پی ببرید.

ازحضرت رسول(ص)نقـل شده؛هر کس ایمان به خدا وروز قیـامت دارد

موی زهار را بیشتر ازچهل روز نگذارد،پس اگرچیزی نیابد بعد ازچهل

روزقرض کند وپس نیندازد.

از حضرت امیرالمومنین(ع)نقل شده؛برای مومن دوست دارم که هر

پانزده روزنوره بمالد.

از حضـرت امام صادق(ع)نقـل شده؛باید پشت زهار رایک هفته بـیشتر

نگذارد،هرکس نوره رازیادتر ازیک ماه ترک کند،نمازش مقبول نیست.

وباز فرمودند هر کس پیش از نوره کشیدن،اندکی از نوره را بردارد و

آن را ببوید وبر سر بینی بگذارد وبگوید؛صلی الله علی سلیمان بن داود

کما امربالنوره ،نوره او را نسوزاند.

 

اوقات نوره کشیدن و سایر آداب آن

ازحضرت امام صادق(ع)نقل شده است؛یک مرتبه دارو کشیدن درتابستان در

فضیلت ونفع از ده مرتبه که در زمستان بکشند بهتر است.

از امام علی (ع)روایت شده؛از نوره کشیدن در روز چهارشنبه که روز نحس

مستمراست احتراز کنید.جهنم در روزچهارشنبه خلق شده است.

از حضرت رسول(ص) نقل شده؛پنچ چیز مورث پیسی است؛در روز جمعه

وچهارشـنبه نوره مالـیدن،وضـو وغسل با آبـی که در آفتاب گـرم شده،درحال

جنابت چیزی خوردن،زن را درحال حیض جماع نمودن،درحال سیری چیزی

خوردن.

از امام رضا(ع)نقل شده؛هرکس در روز جمعه نوره بکشد وپیس شود جزخودش

را ملامت نکند.دور نیست که این دوحدیث محمول بر تقیـه باشد یا آنکه یـکی از

طریق اهل سنت است زیراحدیثی گذشت که حضرت پیغمبر در روزجمعه دارو

می کشیدند.در حدیث معتبردیگر نقل شده؛به خدمت حضرت امام جعفرصادق(ع)

عرض نمودند؛مردم می گویند نوره کشیدن در روز جمعه مکروه است

حضرت فرمودند؛چنین نـیست که تو گمان نمـوده ای،چه چیـز از نوره

کشیدن در روز جمعه پاک کننده تر است؟

از حضرت امام صادق(ع) نقل شده؛نوره کشیدن در حال جنابت اشکالی

ندارد.

از حضرت امام موسی بن جعفر(ع)نقل شده که حضرت رسول اکرم(ص)

فرمودند هر کس به حمام رود ودارو بکشد وبعد از دارو از سر تا پا حنا

بمالد،او را ازدیوانگی،خوره،پیسی وآکله امان باشد تا نوره کشیدن دیـگر.

 

فواید نوره از نظرطب

با توجه به آنچه که در شرع مقدس اسلام گفته شد وتحقیقات انجام شده

می تـوان نتیجه گرفت که استفاده ازپودرهای موبـرعلاوه بر پاگیزگی

بدن خواص پزشکی فراوانی دارند که بدین شرح است؛

نوره بـدن را شیمی درمـانی طبیعی می کند،استفاده ازآن پیشکـیری

کننده ازسرطان پوست است،خانمها اگردر هنگام استفاده از آن کمی

از آن را برای از بین بردن موهای زائد زیربغل استفاده کنند هرگز

به سرطان سینه مبتلا نمی شوند.

بـوی نا خوشایند آن نـیز درمـان کننده وپیشگـیری کننده است،اگرآن را

بـو کنید هرگـزسرطان خون نمی گیرید وبدن را درمقابل بیماریها بیمه

می کند.استفاده از دارو برای زنان ومردانی که مشکل کاهش میل جنسی

دارند نیزباعث افزایش میل جنسی می شود.

 

به امید بازگشت به سنت های ایرانی واسلامی ،انشاالله

 

]]>
حجامت 2012-06-26T14:02:22+01:00 2012-06-26T14:02:22+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/99 محمدرضا نصراللهی   حجامت چیست؟ حجامت یک روش درمانی است که با ایجاد مکش در قسمتهائی خاص از بدن و گرفـتن خون ازآن موضع ایجاد می شود.اگر بادکش به تنهائی انجام شود حجامت حجامت گرم وخشک واگر بعد از بادکش وایجاد خراش وبادکش مجدد خون از بدن گرفته شود حجامت تر می گویند. میزان خون گرفته شده در حجامت حدود5الی70سی سی می باشد.حجامت انواع و اقسام مختلف دارد از حجامت عام گرفته تا حجامتهائی مثل  حجامت میگرن، حجامت آلرژی،حجامت پشت گوش و...که میزان خون گرفته شده درآنها متفاوت است. در واقع حجامت یک روش پیشگیرا  

حجامت چیست؟

حجامت یک روش درمانی است که با ایجاد مکش در قسمتهائی خاص از بدن و

گرفـتن خون ازآن موضع ایجاد می شود.اگر بادکش به تنهائی انجام شود حجامت

حجامت گرم وخشک واگر بعد از بادکش وایجاد خراش وبادکش مجدد خون از بدن

گرفته شود حجامت تر می گویند.

میزان خون گرفته شده در حجامت حدود5الی70سی سی می باشد.حجامت انواع و

اقسام مختلف دارد از حجامت عام گرفته تا حجامتهائی مثل  حجامت میگرن،

حجامت آلرژی،حجامت پشت گوش و...که میزان خون گرفته شده درآنها متفاوت

است.

در واقع حجامت یک روش پیشگیرانه ازبیماریها ومرگهای ناگهانی مثل سکته

می باشد.

سابقه تاریخی حجامت

سابقه حجامت به هفت هزارسال قبل بر میگردد،حجامت از سنتهای پیامبران است

ودردین اسلام به آن بسیار سفارش شده است،رسول گرامی اسلام(ص) می فرمایند

؛درشب معراج زمانیکه به آسمان هفتم صعود کردم هیچ ملکی از ملائک از من

گذر نکردند مگر اینکه گفتندیا محمد حجامت کن وامتت را به حجامت سفارش کن

روایات فراوانی نشان می دهد که پیامبرگرامی اسلام (ص)وائمه(ع) خود حجامت

می کردند وویژگیهای درمانی حجامت را برای مسلمانان برشمرده اند وآن را جز

سنت های انبیا وارکان طب در اسلام دانسته اند.برخی علما حجامت رابرای افراد

واجب کفائی دانسته اند.

حجامت در جهان

تقریبا تمامی کشورهای جهان با حجامت آشنا هستند وبصورت سنتی وعلمی از آن

برای پیشگیری ودرمان بیماریها استفاده می کنند.در کشورهای آفریقائی،هند،چین

کشورهای شوروی سابق،کشورهای اروپائی ودرآمریکا حجامت بصورت فراگیـر

مورد استفاده قرار می گیرد.

در ایران حجامت از زمان بهرام گور فراگیربود،پس از اسلام نیز خلفای عباسی

از حجامت به عنوان یک روش پیشگیرانه ویک سنت در بهار وپائیز استفاده می کردند.

شرایط تجویز حجامت

1-سن

2-جنس

3-موقعیت جغرافیائی محل زیست

4-تحرک،ورزش

5-نوع بیماری

6-تغذیه

7-طبع ومزاج بیمار

 

]]>
حجامت 2012-06-26T14:01:28+01:00 2012-06-26T14:01:28+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/98 محمدرضا نصراللهی حجامت پیشگیری بر اساس آموخته های طب اسلامی حجامت تر می تواند موجب پیشگیری ازبروز بیماریهای جسمی وروانی گردد.احادیث تاکید فراوان دارند که حجامت کنید قبل از اینکه غلیان خون شما را بکشد.تحقیقات علمی انجام شده نشان می دهد که حجامت می تواند موجب تنظیم سیستم ایمنی بدن گردد،از این جهت یک رسم ویژه از دیـر بازدر کشورهای اسلامی مطرح بوده است که براساس آن همه افراد سالم درفصل بهار وپائیزحجامت می کردند واین امررا موجب حفظ سلامتی بدن می دانستـند و اطفال خود را از سن چهار ماهگی حجامت می کردند. برا

حجامت پیشگیری

بر اساس آموخته های طب اسلامی حجامت تر می تواند موجب پیشگیری ازبروز

بیماریهای جسمی وروانی گردد.احادیث تاکید فراوان دارند که حجامت کنید قبل از

اینکه غلیان خون شما را بکشد.تحقیقات علمی انجام شده نشان می دهد که حجامت

می تواند موجب تنظیم سیستم ایمنی بدن گردد،از این جهت یک رسم ویژه از دیـر

بازدر کشورهای اسلامی مطرح بوده است که براساس آن همه افراد سالم درفصل

بهار وپائیزحجامت می کردند واین امررا موجب حفظ سلامتی بدن می دانستـند و

اطفال خود را از سن چهار ماهگی حجامت می کردند.

براساس نظـرات طب اسلامی حجامت پیشگیری بهتراست در فصل بهــار وپائیز

انجام شود،دراین صورت سیستم بدن انسان تنظیم شده ودرمقابل بیماریهای مختلف

مقاوم می گردد.در صورت تصمیم به انجام چنین عملی پیشنهاد می شود اگــر در

شهرهای خوش آب وهوا وغیر آلوده زیست می کنید وازغذاهای مناسبی درتغذیه

بهره می برید واز تحرک لازم برخـوردارهستید سالانه یکبار حجامت کنید و در

صورتیکه در شهرهای با هوای آلوده زندگی می کنید واز غذاهای طبیعی کمتری

استفاده می کنید وازورزش وتحرک کافی برخوردارنیستید سالانه سه مرتبه،دوبار

دربهار ویکباردر پائیزحجامت کنید.در صورتیکه بیمارهستید در اولین فرصت با

تجویز پزشک آشنا به حجامت از انواع حجامت جهـت درمان بیماری خود بهره

بگیرید.

اثرحجامت بربدن از دیدگاه طب اسلامی

1-دفع فضولات خون

2-دفع سموم وعفونت ها

3-تنظیم اخلاط چهارگانه در بدن انسان(دم،صفرا،بلغم،سودا)

4-دفع انسدادهای عروقی پدید آمده درنقاط مختلف بدن

متاسفانه عده ای افرادجاهل(جاهل به معنای ناآگاهی است وناسزا نیست،نا آگاهی

که حتی به خود زحمت مطالعه ای وتحقیقی هرچند کوچک راجع به مسئله ای که

می خواهد نسبـت به آن اظهار نظر کنـد نمی دهد)کـه بعضا افـراد تحصیـلکرده

می باشندیـا بعضی افـراد که خود را مـومن می دانند حجامت را کاری بیهوده و

غیر بهداشتی می دانند.بایـد به این افـراد گفت که اگر از نظرعلمی می خواهیـد

بحث کنید حداقل فایده حجامت ایجاد انقلاب در خون ودفع فضولات وسموم بدن

می باشدکـه مسلما ایـن عمل باعث سلامتـی می گردد واگرشرع وسنـت مـلاک

شماست ودر صورتی که شما مسلمان معتقد هستید قبول دارید که پیامبر گرامی

اسلام(ص) وامامان(ع)معصوم بوده اندوعمل به فرمایش آنان عمل به دستورات

دین وخداونـد وموجب خشنـودی خداست،بنابراین با توجه به احادیث وفرمایشات

آنان که همگی حجامت را امری لازم وحتی در حد واجب بر شمرده اند پس باید

بی چون وچرابه فرمایشات آن بزرگواران گردن نهاد.

]]>
حجامت 2012-06-26T14:00:23+01:00 2012-06-26T14:00:23+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/97 محمدرضا نصراللهی مزیت های حجامت نسبت به سایرروشهای درمانی متداول حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است واگربصورت تخصصی استفاده شود برتـریهای فراوانی نسبت به روشهای دیگر مثل مصرف داروهای شیمیائی وجراحـی دارد.مزایای حـجامت نسبت به روشهای دیگر به شرح زیـر است؛ 1-حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است. 2-حجامت برای تمامی سنین کاربرد دارد. 3-حجامت با حداقل توان فنی وتجهیزات اجرائی می تواند بیماریهای سخت و مزمن را درمان کند. 4-حجامت هیچگونه وابستگی فنـی،علمی وابـزاری به خارج از کشورندارد. 5-حجامت ی

مزیت های حجامت نسبت به سایرروشهای درمانی متداول

حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است واگربصورت تخصصی

استفاده شود برتـریهای فراوانی نسبت به روشهای دیگر مثل مصرف داروهای

شیمیائی وجراحـی دارد.مزایای حـجامت نسبت به روشهای دیگر به شرح زیـر

است؛

1-حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است.

2-حجامت برای تمامی سنین کاربرد دارد.

3-حجامت با حداقل توان فنی وتجهیزات اجرائی می تواند بیماریهای سخت و

مزمن را درمان کند.

4-حجامت هیچگونه وابستگی فنـی،علمی وابـزاری به خارج از کشورندارد.

5-حجامت یک فاکتوردرمانی سرپائی است ونیازی به تجهیزات بیمارستانی

ندارد.

6-درحجامت فاکتورهای مداخله گر وجود ندارد ویک رفتارکامل موجب درمان

می شود.

7-حجامت یک دستور دینی است،توان جلب تاثیرات روانی(سایکوتیک)درآن

بالاست واز ایـن طریق علاوه بر افزایش سطح درمان پذیـری،موجب تقویت 

فرهنگ واعتقادات مذهبی وارتباط انسان با خدا می شود.

چه افرادی را نبایدحجامت کرد

به منظورپیشگیری از بیماریها می توان هرسال حداقل یکباردرفصل بهارحجامت

کرد وحداقل فاصله زمانی برای حـجامت ازیک ماه شروع می شودتا سن شخص

یعنی چهل ساله چهل روزیکبار،پنجاه ساله پنجاه روزیکبار و...

ولی حجامت درمانی اگـر توسـط افراد غیرمطلع انجام شود ممکن است مـوجب

درمان نگردیده ویا اشکالاتی راپدید آورد.

افراد زیر را نباید حجامت کرد؛

1-افرادی که با تعریف طب سنتی واسلامی دچارغلبه شدید بلغم هستند،این افراد

باید حجامت گرم وخشک شوند.

2-کودکان از بدو تولد تا چهار ماهگی در صورت نداشتن بیماری(نوزادانی که

زردی دارنـد را حجامت پشت گوش می کننـد وبه سرعت زردی آنها خـوب

می شود.)

3-زنان باردارتا ماه چهارم بارداری.

4-زنان درزمان عادت ماهیانه.

5-بیماران مبتلا به سیفلیس وسوزاک.

بهترین زمان حجامت

بهتـرین فصل در درجـه اول فصل بهار ودردرجه دوم فصل پائیز است،دراین دو

فصل روز وشب درحالت تساوی قرار دارد وبـدن انسان در معرض دوجاذبه ماه

وخورشید قرار می گیرد وبراثر جاذبه ماه ترکیبات سبک معلق در خون(که ازآن

به عنوان فضولات خون تعبیر می شود ودرطب جدید مواد بیوشیمی وهورمـونی

خارج از حد نرمال خون را می گویند)به وسیله حجامت به اندازه بیشتری از بدن

خارج می گردد.

روزهای 17،19،21ماه قمری در درجه اول وروز14ماه قمری در درجه دوم و

هفتم ماه قمری در درجـه سوم اهمیت قراردارند وبهتـرین ساعـت حجامت بعـداز

ظهرمی باشد.درتمام روزهای هفته به جزجمعه حجامت قابل انجام است وبهترین

روزها برای حجامت روزهای یک شنبه،دوشنبه،سه شنبه،پنج شنبه هستند.

روزهای شنبه وچهارشنبه روزهائی هستند که ائمه درآن روزحجامت می کردند.

درهنگام حجامت خواندن آیه الکرسی توصیه شده است.ائمه علیه السلام روزجمعه

رابرای حجامت مناسب ندانسته اند،بخصوص بین ساعت یازده تا دوازده شرعـی

روز جمعه حجامت مطلقا ممنوع است.

از حضرت امام صادق منقول است؛در ماه مبارک رمضان در شب حجامت بکنند

بهتـر است.باز فرمـود؛حجـامت ما در روز یکشـنبه وحجامت شیعـیان ما در روز

دوشـنبه است.باز فرمـود زیـنهار ناشتـا حجـامت مـکن تا اندک چیزی بخوری که

بیشترباعـث بـیرون آمـدن خون وقـوت بدن می شود.وقتـی بعد ازخوردن حجامت

کنند خون جمع می شود وخون فاسد رابیرون می کند.اگر پیش ازخوردن باشد

خون صالح بیرون می رود وخون فاسد دربدن می ماند.

]]>
حجامت 2012-06-26T13:59:31+01:00 2012-06-26T13:59:31+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/96 محمدرضا نصراللهی   محدوده سنی حجامت برای حجامت پیشگیری براساس دستورات طب اسلامی از چهارماهگی شروع می شود وتا پایان عمرقابل انجام است.وبراساس دستورات طب سنتی (نظرات بوعلی سینا وسید اسماعیل جرجانی)حجامت ازدوسالگی شروع وتا شصت سالگی قابل انجام است. ولی حجامت از بدو تولد تجویزگردیده،مثلا برای زردی اطفال(یرقان)ازحجامت پشت لاله گوش استفاده می شود که معمولادرروزهای اول تولد انجام می شود. هنگام سکته قلبی نیز بوعلی سینا حجامت راتجویزمی کند ومی فرماید؛اگرکسی دراثرسکته قلبی مرد تا 72ساعت وی را دفن نکنید،اگ  

محدوده سنی حجامت

برای حجامت پیشگیری براساس دستورات طب اسلامی از چهارماهگی شروع

می شود وتا پایان عمرقابل انجام است.وبراساس دستورات طب سنتی (نظرات

بوعلی سینا وسید اسماعیل جرجانی)حجامت ازدوسالگی شروع وتا شصت سالگی

قابل انجام است.

ولی حجامت از بدو تولد تجویزگردیده،مثلا برای زردی اطفال(یرقان)ازحجامت

پشت لاله گوش استفاده می شود که معمولادرروزهای اول تولد انجام می شود.

هنگام سکته قلبی نیز بوعلی سینا حجامت راتجویزمی کند ومی فرماید؛اگرکسی

دراثرسکته قلبی مرد تا 72ساعت وی را دفن نکنید،اگردرمانی داشته باشد

حجامت است،حجامت قلب او رابکار می اندازد لکن مغزمرده است،عطسه آور

بدهید مغز وقلب به هم مرتبط وحیات به جان برمی گردد.

عوارض جانبی حجامت بی قاعده

اگر چنانچه به هر دلیلی حجامت بی قاعده انجام شود مثلا طبع بیمارلحاظ نشود و

یا قبـل وبعد از حجامـت تمهـیدات لازم رعایت نـشود یا درحالت خستـگی مـفرط

حجامت انجام شود ویا کمتراز دوازده ساعت قبل وبعد از حجامت معاشرت جنسی

صورت گرفته باشد ویا ازغذاهای سرد مزاج مانند ترشی ها،گوشت گاو،ماهی

وشورجات استفاده شده باشد ویا درمعرض درگیریهای عصبی حاد قرار گرفته

باشد ممکن است دچارعوارضی گردد که عبارتند از؛

1-ضعف عمومی.

2-سردی اندام ها.

3-سستی وناتوانی مفاصل

4-پر خوابی.

5-عدم تحقق درمان.

ایـن حالتـها معـمولا در24ساعـت تـا7روزادامـه دارنـد.درصورت بـروز چنـیـن

شرایطی در اولیـن فرصـت بایـد مقـداری شربت عسـل به بیمار داد که به تناسب

ضعف بیـمارهرشـب یک لیـوان شربت عسل تا 7روز ویاهر 8ساعت یک لیوان

شربت عسل،عوارض پدید آمده را مرتفع می نماید.در صورتی که فرد زن باشد

شربت عسل با عرق رازیانه واگرمرد بود با سیاهدانه مصرف شود،واگردرحین

حجامت چنین شربتی به بیمار داده شود از میزان عوارض مذکور خواهد کاست.

حجامت دربیماریهای اورژانس

این ذهنیت درجامعه پزشکی ومردم وجود دارد که حجامت یک روش آرام ودارای اثربلند

مدت است،درحقیقت اینطورنیست وحجامت می تواند به عنوان یک گزینه سریع واورژانسی

دربیماریها مثلا مسمومیت غذائی یا داروئی ویا گزش حشرات مانندماروعقرب مورد استفاده

قرارگیرد ودراولین فرصت بیماررا ازحالت خطرناک واورژانسی رهائی بخشد ودربسیاری

ازموارد به ادامه درمانهای دیگر بی نیازسازد.

تجربیات کاربرد حجامت درجلوگیری از اثرات گازها وبمبهای شیمیائی در اولین فرصت به

اثبات رسیده است وثابت شده که درشرایط اظطرای پدیدآمده دریک زمان کوتاه می تواند

یک نجات بخش فوری وموثرباشد.

دریک مهمانی که زنی یهودی برای رسول خدا(ص) وبزرگان اسلام ترتیب داده بود تا آنان

را مسـموم نمایـد پس ازاینکه حضـرت متوجـه شدند فرمـودند کسانیـکه ازاین غذای مسموم

خورده اند حجامت کنند.

 

]]>
حجامت 2012-06-26T13:58:57+01:00 2012-06-26T13:58:57+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/95 محمدرضا نصراللهی تفاوت حجامت وخون گیری 1-خون گیری ازورید صورت می گیرد ولی در حجامت از طریق مویرگ وعروق لنفاوی خون گرفته می شود. 2-مقدار خون گرفته شده در خون گیری200تا 500 سی سی می باشد ولی خون گرفته شده درحجامت ازحداقل5سی سی تا حداکثر70 سی سی بالغ می گردد. 3-در خون گیری مقدار خون گرفته شده به اراده خون گیری کننده تعیین می شود ولی در حجامت خون به تناسب وضعیت بدن خارج می شود وخود به خود قطع می گردد. 4-درخون گیری ازورید بازلیک،اکحل وسفالیک گرفته می شود،ولی درحجامت از مواضع دارای بافت متراکم مانند بین د

تفاوت حجامت وخون گیری

1-خون گیری ازورید صورت می گیرد ولی در حجامت از طریق مویرگ وعروق لنفاوی

خون گرفته می شود.

2-مقدار خون گرفته شده در خون گیری200تا 500 سی سی می باشد ولی خون گرفته شده

درحجامت ازحداقل5سی سی تا حداکثر70 سی سی بالغ می گردد.

3-در خون گیری مقدار خون گرفته شده به اراده خون گیری کننده تعیین می شود ولی در

حجامت خون به تناسب وضعیت بدن خارج می شود وخود به خود قطع می گردد.

4-درخون گیری ازورید بازلیک،اکحل وسفالیک گرفته می شود،ولی درحجامت از مواضع

دارای بافت متراکم مانند بین دوکتف،ساکرال،ساق وفونتانل قدامی و...خون گرفته میشود.

5-ابزار خون گیری سرنگ است وبوسیله اتصال سرنگ به عمق رگ خون گرفته می شود

ولی درحجامـت خون گیری به وسیله لـیوان مخصوص وبا ایجاد خراش سطحی وبـادکش و

فشارمنفی روی پوست صورت می گیرد.

6-خون گیری در محدوده سنی خاصی کاربرد دارد ولی حجامت از چهار ماهگی تا پایان

عمرمیسراست ودر صورت بروز بیماری از روزهای اول تولد نیز می توان حجامت انجام

داد.

7-درخون گیری حجم خون گرفته شده مورد توجه است واساسا به منظوربدست آوردن حجم

قابـل توجهی خون این کار انجام می شـود،لکن در حجامـت حجم خون گرفتـه شده نقشی در

درمان بیمای ندارد وحتی 3سی سی خون اخذ شده نیزنقش درمانی خود راایفا می کند.

8-در مواردی که ثابت گردد خون فرد اهداکننده سالم نیست،خون گرفته شده نابود شده وبا

وجود عملیات انجام شده بهبودی درشخص مشاهده نمی شود اما در حجامت اساسا پس از

اثبات آلودگی درخون حجامت انجام میشود تا ترکیبات خون حجامت کننده معتدل ونرمال

گردیده وسلامت به وی بازگردد.

9-ترکیب خون گرفته شده ازورید در فرد سالم در صورتی که هم زمان حجامت شود با

ترکیب خون گرفته شده از طریق حجامت کاملا مـتفاوت است وفاکتورهای گوناگون آن

خارج ازحد نرمال است

10-مقدار خون گرفته شده از بدن نقشی درسـیستم ایمنی بدن نـدارد ودراین زمیـنه گزارشی

منتشرنشده است،اما حجامت گرم وخشک وحجامت تربرسیستم ایمنی بدن انسان اثر مطلوب

می گذارد وبا مکانیسم تنظیم سیستم ایمنی موجب ایجاد پوشش درمانی دربیمارحجامت کننده

می گردد.

11-اگر چنانچه برای خون گیری مکانیسمی برای درمان متصورباشد به میزان خون گرفته

شده ازبدن مربوط می شود لکن درحجامت مکانیسم اثر به دوبخش کاملا متمایز-نقش التهاب

ایجاد شده توسط بادکش ونقش خراش ایجاد شده در پوست - مربوط می شود وازاین طریق

نقش درمان اصلی خود را برای سراسربدن بروز می دهد.

12-حجامت دارای نقش پیشگیری از بروز بیماری است،برای خون گیری چنین نقشی

گزارش نشده است.

13-اهـدا خون سالم جـز درمـوارد وجود پـلی سایـتمی هیـچگونه ادعـای درمـانی ندارد و

اهداکنندگان خون نیکوکارانی هستند که برای تامین سلامت دیگران مبادرت به اهدای خون

می کنند،در صورتی که حجامت ضمن درمان پلی سایتمی دارای ادعای درمانی است وافراد

سالم حجامت می کنند تا بیمارنشوند وافراد بیمار حجامت می کنند تا سلامت خود را بازیابند

14-سازمان انتقال خون ایران یک تشکیلات تامین کننده خون برای نیازمندان خون در

شرایط اضطراری ودر زمان نیاز افراد است ونقش یک سازمان تامین کننده دارو را دارد،

وموسسه تحقیقات حجامت ایران با بیش ازسه هزارعضوپزشک یک تشکیلات درمان کننده

است که درهمه شرایط پاسخگوی مراجعات داوطلبان حجامت برای پیشگیری از بروز

بیماری ویا درمان کننده افراد است ودر اینصورت علی القاعده بیماری که از نظر طبی

شایستگی اهدای خون را ندارد پس از انجام حجامت باید بتواند اهدا کننده خون سالم باشد و

در ضمن اینکه خویشتن را با حجامت درمان کرده است می تواند به افراد دیگر نیز خون

سالم خویش را هدیه دهد.

تفاوت حجامت وفصد

فصد عبارت است از خون گیری ازرگهای مختلف بدن ودفع مقداری خون از طریق ورید.

فصد جزء یکی از روشهای مصطلح درمانی درطب سنتی است که دارای سابقه چند هزار

ساله است.

درفصد رگهای مختلفی از بدن مورد توجه قرارمی گیرد که با فصد آنها ودفع مقدار معینی

خون بخشی از بیماریهای تن درمان می شود.رگهای بازیلیک(باسلیق)،اکحل،صافن،رگ

زیر زبان،رگ بین دو انگشتان پا ودوانگشتان دست،رگ پیشانی از رگهائی هستند که در

طب سنتی مورد توجه قرارمی گیرند.

مقدار خون گیری در فصد به تناسب نوع بیماری،سن،جنس بیمارونوع رگ مورد توجه

بستگی دارد وهمچنین فلسفه اصلی فصد دفع فضولات خون از بدن است.

براین اساس هرگاه اخلاط مورد توجه از خون خارج شد وخون سوداوی وبلغمی از بدن

خارج گردیدورنگ وحالت خون نشان از صافی وپاکی خون داشت، دفع خون باید از بدن

قطع گردد.بدیهی است که در این روش نیزخون خارج شده از بدن کاربرد درمانی برای

شخص دیگری ندارد.

درطب اسلامی به فصد توجه زیادی نشده است وبرخی روایات نشان می دهد که بدن را به

فصدعادت ندهید،در حالی که بهترین عادت ها انجام حجامت توصیف شده است.ولی به هر

حال روایاتی نشان می دهند که برخی ازائمه(ع) نیز فصد می نمودند.

  

به امید سلامتی تمامی افرادجامعه و توجه به پیشگیری قبل ازدرمان

انشاالله

منابع؛1-حجامت درمانی هدیه شب معراج نوشته دکترحسین خیراندیش موسس مرکز

تحقیقات حجامت ایران

2-حلیه المتقین نوشته علامه محمد باقرمجلسی

      

]]>
عوامل فقر 2012-04-27T15:37:51+01:00 2012-04-27T15:37:51+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/73 محمدرضا نصراللهی از رسول گرامی اسلام(ص) 1-لخت ازبستر خواب برای ادرار به دستشوئی رفتن 2-با حال جنابت غذا خوردن 3-هنگام غذا دست را نشستن 4-بی حرمتی به خرده های نان 5-سوزاندن پوست سیر وپیاز 6-نشستن برآستانه در 7-جارو کردن خانه درشب 8-با لباس خانه را جارو کردن 9-حمام کردن در توالت 10-با دامن وآستین لباس بدن راخشک کردن 11-ظروف نشسته درمنزل باشد 12- بدون در بودن ظروف آب 13- باقی گذاشتن تار عنکبوت در منزل 14- نماز را سبک شمردن 15- با عجله از مسجد بیرون آمدن 16- صبح Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

از رسول گرامی اسلام(ص)

1-لخت ازبستر خواب برای ادرار به دستشوئی رفتن

2-با حال جنابت غذا خوردن

3-هنگام غذا دست را نشستن

4-بی حرمتی به خرده های نان

5-سوزاندن پوست سیر وپیاز

6-نشستن برآستانه در

7-جارو کردن خانه درشب

8-با لباس خانه را جارو کردن

9-حمام کردن در توالت

10-با دامن وآستین لباس بدن راخشک کردن

11-ظروف نشسته درمنزل باشد

12- بدون در بودن ظروف آب

13- باقی گذاشتن تار عنکبوت در منزل

14- نماز را سبک شمردن

15- با عجله از مسجد بیرون آمدن

16- صبح زود به بازار رفتن ودیروقت برگشتن

17- نان را از فقیر خریدن

18- لعن وناسزا گفتن به اولاد

19- دروغ گفتن

20- لباس پاره را درحال پوشیدن بدوزد

21- خاموش کردن چراغ با فوت دهان

22- بول کردن در حمام

23- با حرص غذا خوردن

24-در حال غذا خوردن به اطراف نگاه کردن

25- بین نماز مغرب وعشا خوابیدن

26-قبل از طلوع خورشید در خواب بودن

27- گوش کردن زیاد به موسیقی غنائی

28- ولخرج بودن درزندگی

29- در حال ایستاده شانه کردن

30- قطع رابطه با فامیل

31- قسم دروغ خوردن

32-تکبر

33- با دندان ناخن گرفتن

پیامبر(ص)؛کسی که صورتش را با آب گل مرطوب کند،تیره روزی وفقردراین روزنصیب او نمی شود.

عوامل زیاد شدن روزی

پیامبر(ص)فرمودند؛چند چیز باعث وسعت روزی می شود؛

1-جمع بین دو نماز(ظهر وعصر،مغرب وعشا)

2- خواندن تعقیبات بعد ازنمازصبح

3-تعقیب خواندن بعداز نماز عصر

4- صله رحم

5- تمیز نگه داشتن منزل

6- امانت را به صاحبش بر گرداندن

7- استغفار زیاد

8- بخاطر خداوند بر دیگران سخت گیری نکردن

9- اول وقت به دنبال روزی رفتن

10- به موقع سر نماز حاضر شدن

11- حرف نزدن در دستشوئی

12- حسن خلق

13- سحر خیزی

]]>
درس زندگی 2012-04-25T08:48:31+01:00 2012-04-25T08:48:31+01:00 tag:http://giahantorang.mihanblog.com/post/72 محمدرضا نصراللهی از خدا پرسیدم؛خدایاچطور می توان بهتر زندگی کرد؟خدا جواب داد؛گذشته ات را بدون هیچ تاسفی بپذیر،بااعتماد زمان حالت را بگذران وبدون ترس برای آینده آماده شو.ایمان را نگهداروترس را به گوشه ای انداز،شک هایت راباور نکن وهیچگاه به باورهایت شک نکن. زندگی شگفت انگیز است فقط اگر بدانید که چطور زندگی کنید.مهم این نیست که قشنگ باشی،قشنگ این است که مهم باشی!حتی برای یک نفر. مهم نیست شیر باشی یا آهو،مهم این است با تمام توان شروع به دویدن کنی. کوچک باش وعاشق...که عشق می داند آیین بزرگ کردنت را،بگذار عشق خاصیت از خدا پرسیدم؛خدایاچطور می توان بهتر زندگی کرد؟خدا جواب داد؛گذشته ات را بدون هیچ تاسفی بپذیر،بااعتماد زمان حالت را بگذران وبدون ترس برای آینده آماده شو.ایمان را نگهداروترس را به گوشه ای انداز،شک هایت راباور نکن وهیچگاه به باورهایت شک نکن.

زندگی شگفت انگیز است فقط اگر بدانید که چطور زندگی کنید.مهم این نیست که قشنگ باشی،قشنگ این است که مهم باشی!حتی برای یک نفر.

مهم نیست شیر باشی یا آهو،مهم این است با تمام توان شروع به دویدن کنی.

کوچک باش وعاشق...که عشق می داند آیین بزرگ کردنت را،بگذار عشق خاصیت تو باشد نه رابطه خاص تو با کسی.موفقیت پیش رفتن است نه به نقطه پایان رسیدن،فرقی نمی کند گودال آب کوچکی باشی یا دریای بیکران....زلال که باشی،آسمان در توست.

                                                      نلسون ماندلا

         ]]>